Badmintoniści AZS UMed Łódź ulegli UKS Unii Bieruń w pierwszej kolejce Lotto Ekstraligi w sezonie 2023/2024 . Łodzianie zdołali jednak wywalczyć cenny punkt.

Nowy sezon, nowa formuła rozgrywek, nowa hala – to było wyjątkowe wtorkowe popołudnie w Łodzi. W sobotę po gruntownym remoncie oddano uroczyście do użytku Centrum Sportu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przy ul. 6 Sierpnia, a w już w poniedziałek badmintoniści walczyli o pierwsze punkty w ekstraklasie w sezonie 2023/2024.

W tym roku w najwyższej klasie rozgrywkowej bierze udział 10 zespołów. W pierwszej fazie rozgrywek obowiązuje zasada każdy z każdym, ale drużyny rozgrywają pojedyncze mecze, a nie jak wcześniej kilkuzespołowe rundy. Po dziewięciu kolejkach fazy zasadniczej do play-off awansują cztery najlepsze zespoły w tabeli. Kolejną nowością są transmisje na żywo w TVP Sport z jednego spotkania każdej kolejki.

AZS UMed Łódź w pierwszym spotkaniu sezonu mierzył się z UKS Unią Bieruń. Zgodnie z oczekiwaniami walka o zwycięstwo była bardzo zacięta, a cztery mecze rozstrzygnęły się w trzech setach. AZS UMed Łódź rozpoczął od triumfu w grze podwójnej mężczyzn, ale kilka minut później UKS Unia Bieruń wyrównała stan spotkania, wygrywając grę podwójną kobiet w trzecim secie 15:14.

W grze pojedynczej kobiet Alicja Syrek okazała się lepsza od Dominiki Cygan. Do ostatniej lotki zawzięcie z Szymonem Stokfiszem walczył nowy zawodnik w AZS UMed Łódź, Tymoteusz Malik, ale ostatecznie musiał uznać wyższość rywala. Tym samym UKS Unia Bieruń wyszła na prowadzenie 3:1 i łodzianie, aby marzyć o końcowym zwycięstwie musieli wygrać wszystkie pozostałe mecze. Ta sztuka się jednak nie udała. Anna Duda pokonała Kingę Stokfisz, ale Viacheslav Yakovlev uległ Maksymilianowi Danielakowi i goście byli już pewni końcowego triumfu.

Łodzianie walczyli o zdobycie punktu w całym spotkaniu w grze mieszanej. Tymoteusz Malik i Magdalena Okupniak pewnie wygrali z duetem Piotr Liszka-Emilia Jochacy. Tym samym AZS UMed Łodź uległ UKS Unii Bieruń 3:4, ale ma na swoim koncie jeden punkt.

Po pierwszej kolejce AZS UMed Łódź zajmuje szóste miejsce w ligowej tabeli. Tuż za nim plasuje się druga drużyna AZS występująca w rozgrywkach – AZS AGH Kraków, który uległ 3:4 WWL Badminton Marcovia Marki. Liderem jest UKS Hubal Białystok po zwycięstwie bez straty seta 7:0 z Badminton Academy Hawel.

AZS UMed Łódź – Unia Bieruń 3:4
Przemysław Wacha/Viacheslav Yakovlev – Maksymilian Danielak/Jakub Melaniuk 15-10 15-14
Dominika Cygan/Magdalena Okupniak – Emilia Jochacy/Kinga Stokfisz 8-15 15-8 14-15
Tymoteusz Malik – Szymon Stokfisz 6-15 15-13 14-15
Dominika Cygan – Alicja Syrek 15-14 0-15 11-15
Viacheslav Yakovlev – Maksymilian Danielak 13-15 13-15
Anna Duda – Kinga Stokfisz 15-12 10-15 15-14
Tymoteusz Malik/Magdalena Okupniak – Piotr Liszka/Emilia Jochacy 15-11 15-10