Po zaledwie roku przerwy Akademickie Mistrzostwa Polski we wspinaczce sportowej wracają do Lublina. O medale powalczy tam 349 zawodniczek i zawodników z 49 uczelni z całej Polski. Rywalizacja zapowiada się bardzo interesująco.

Bez wątpienia Lublin należy do jednego z najmocniejszych ośrodków wspinaczkowych w naszym kraju. Liczba dostępnych obiektów sprawia, że przybywa tam chcących spróbować swoich sił na ściance. Duży wkład w popularyzację tej dyscypliny mają igrzyska olimpijskie. Choć konkurencja debiutowała w ich programie zaledwie trzy lata temu w Tokio, to zyskała rzeszę fanów. Po części dzięki sukcesom lublinianki Aleksandry Mirosław, która, startując jeszcze pod panieńskim nazwiskiem, zdobywała również medale Akademickich Mistrzostw Polski.

Tegoroczne AMP-y rozgrywane będą w dniach od 21 do 24 marca na dwóch obiektach. Wszystko rozpocznie rywalizacja w boulderingu, który przez wiele godzin rozgrywać się będzie się na terenie CW Kotłownia. Na kolejne dwa dni uczestnicy przeniosą się do Hali Sportowo-Widowiskowej Uniwersytetu Medycznego, gdzie odbędą się zawody we wspinaczce na prowadzenie oraz na czas. Finały tej ostatniej rywalizacji odbędą się w niedzielę o godzinie 14.

– W tym roku Lublin można uznać za stolicę polskiej wspinaczki sportowej. Poza zakończonym już Pucharem Europy we wspinaczce na czas seniorów i juniorów, rozpoczynającymi się już lada dzień Akademickimi Mistrzostwami Polski, Lublin będzie gościł też Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży, w trakcie której odbędą się również zawody wspinaczkowe. To że z Lublina wywodzi się Aleksandra Mirosław, mistrzyni świata we wspinaczce na czas i nasza największa nadzieja olimpijska w tej dyscyplinie, tylko podnosi prestiż naszego miasta, jeśli chodzi o wspinanie. Z drugiej strony stawia to przed nami nie lada wyzwanie, żeby przygotować imprezę na odpowiednim poziomie – powiedział Wojciech Kołodziej, koordynator imprezy.

foto: Michał Walusza

Wśród zgłoszonych uczestników znajdziemy bohaterów ubiegłorocznego AMP czyli Biankę Janecką (AWF Katowice) i Olafa Malinowskiego (Politechnika Lubelska), którzy zdobyli po dwa złote medale. Faworytkami czasówki będą siostry Aleksandra i Natalia Kałuckie (Akademia Tarnowska), które ostatnio odpuściły mistrzostwa kraju i Puchar Europy. Zawodniczki AZS AT Tarnów przygotowują się do majowych i czerwcowych zawodów ostatniej szansy Olympic Qualifer Series, których stawką będzie przepustka olimpijska tylko dla jednej z nich.

Złota we wspinaczce na czas bronić będzie tymczasem Agata Lesiewicz (UMCS Lublin), a Piotr Oleszczuk (Uniwersytet Warszawski) będzie chciał powtórzyć wygraną we wspinaczce na prowadzenie, ale ma też apetyt na coś więcej. W gronie faworytów są też Zuzanna Miętus (AWF Katowice) i Piotr Niźnik (AWF Kraków) – medaliści mistrzostw Polski.

– Najbardziej zależy mi na dobrym wyniku w boulderingu, bo to moja główna dyscyplina. Oczywiście będę też próbował bronić tytułu w prowadzeniu. Moja forma wydaje się być przyzwoita, chociaż ostatnie miesiące poświęcałem powrotowi po kontuzji i przygotowaniu głównie pod bouldering w skałach. Poziom na pewno będzie wysoki, tak jak był i rok temu. Z tego co wiem, to oprócz stałych bywalców AMP-ów pojawi się też kilku mocnych, młodych zawodników, którzy wystartują po raz pierwszy, więc poziom będzie pewnie zbliżony do Pucharów i mistrzostw Polski – ocenił Piotr Oleszczuk.

Przed rokiem w Bytomiu w klasyfikacji drużynowej zwyciężyły zawodniczki Politechniki Śląskiej w Gliwicach i zawodnicy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Kto tym razem wejdzie na najwyższy poziom, przekonamy się w niedzielę. Początek imprezy w piątek już o godz. 7 rano przy ul. Cisowej 11.

Jak przy okazji wielu impreza AMP także i podczas zawodów we wspinaczce AZS przypomni swoich wybitnych zawodników, którzy sukcesy odnosili 100 lat temu. W Lublinie wręczone zostaną memoriałowe nagrody im. Walerego Goetla oraz Jadwigi Honowskiej i Zofii Krókowskiej.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i AZS Województwa Lubelskiego. Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

AMP 2024 we wspinaczce sportowej – harmonogram

22.03.2024 – bouldering, godz. 7:00 eliminacje; godz. 21:00 finały; godz. 23:15 ceremonia medalowa (CW Kotłownia)
23.03.2024 – na trudność, godz. 7:00 eliminacje M; godz. 9:00 eliminacje K; godz. 19:30 finały; godz. 21:15 ceremonia medalowa (hala UMed Lublin)
24.03.2024 – na czas: godz. 8:00 eliminacje K, godz. 10:15 eliminacje M, godz. 14:00 finały, godz. 16:00 ceremonia medalowa (hala UMed Lublin)

foto: Michał Walusza