Szóste miejsce sztafety to najlepszy wynik polskich reprezentantów na Akademickich Mistrzostwach Świata w biegach przełajowych, które odbyły się w sobotę w portugalskim Aveiro.

Biało-czerwoni wystąpili w trzech konkurencjach – dwunastokilometrowej sztafecie mieszanej oraz biegach indywidualnych na dystansie 10 km kobiet i mężczyzn. Sztafeta w składzie Aleksandra Płocińska (uczelnia: SGGW Warszawa, klub SRS Kondycja Piaseczno), Eliza Megger (Uniwersytet Śląski Katowice, LKS Pszczyna), Szymon Skalski (Politechnika Gdańska, SKLA Sopot) i Robert Kulik (Politechnika Wrocławska, AZS AWF Wrocław) uplasowała się na szóstej pozycji.

– Jestem zadowolony, ponieważ jeszcze tydzień temu zmagałem się z gorączką, a mimo to dyspozycja startowa była dobra. Gdyby nie deszcz, to trasa byłaby dość prosta, ponieważ nie było zbyt dużych przewyższeń, ale przez ciągłe opady pojawiło się błoto i teren zrobił się bardzo grząski – mówi Szymon Skalski, który już szykuje się do udziału w Akademickich Mistrzostwach Polski w Lublinie, które odbędą się 26 marca.

W biegach indywidualnych Polacy uplasowali się w trzeciej dziesiątce – Julia Koralewska (Gdański Uniwersytet Medyczny, Zawisza Bydgoszcz) była 24., a Dariusz Boratyński (Uniwersytet Medyczny Wrocław, AZS AWF Wrocław) – 28.

– Z samego biegu nie jestem zadowolony. Wprawdzie to miejsce nie jest beznadziejne, ale na pewno poniżej moich oczekiwań. Myślę, że pierwsze okrążenie było dla mnie zbyt szybkie, a po trzecim zdecydowanie zwolniłem i nie miałem z czego przyspieszyć do samego końca biegu – mówił Boratyński.

Głównym sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest Grupa LOTOS S.A. Start reprezentantów Polski w Akademickich Mistrzostwach Świata wspierają także strategiczny sponsor AZS – Grupa PZU S.A. oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.