Reprezentacja Polski siatkarzy wystąpi w 30. Letniej Uniwersjadzie w Neapolu. Biało-czerwoni siatkarze ostatni raz w uniwersjadzie brali udział w 2013 roku w Kazaniu, gdzie wywalczyli srebrny medal.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nasze zgłoszenie zostało przyjęte, bo przecież siatkówka jest sportem bardzo powiązanym ze sportem akademickim. Liczymy, że uda się zbudować mocny zespół, który będzie dzielnie walczył na arenach uniwersjady – mówi Dariusz Piekut, sekretarz generalny AZS.

Początkowo polscy siatkarze nie znaleźli się wśród drużyn zakwalifikowanych do turnieju na uniwersjadzie, ponieważ nie brali udziału w dwóch poprzednich – w koreańskim Gwangju i w Tajpej na Tajwanie. Do turnieju zgłosiło się jednak wiele drużyn i organizatorzy zdecydowali się na dopuszczenie większej liczby. Obok biało-czerwonych, do turnieju dołączono drużyny Włoch, Hongkongu i Australii.

Do tej pory polscy siatkarze przywieźli z uniwersjad cztery medale – w 1991 roku zdobyli złoto, w 1993 i 2013 srebro, a w 1959 roku brąz. W sumie siatkarskie zespoły wywalczyły siedem krążków, bo trzy – złoty, srebrny i brązowy – wywalczyły polskie siatkarki.

30. Letnia Uniwersjada odbędzie się w dniach 3-14 lipca we włoskim Neapolu. Strategicznym Sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest Grupa LOTOS S.A.