Akademickie regaty ósemek UW – PW rozegrano po raz 72. Niespodzianki nie było. Czternaste z kolei zwycięstwo odniosła osada Politechniki Warszawskiej. Inżynierowie chcą dalej śrubować własny rekord.

Silny wiatr i lekki chłód jaki panował na warszawskich bulwarach nie przeszkodził w rozegraniu 72. Regat Wioślarskich UW – PW. Zawody po raz kolejny rozgrywane były na Wiśle między mostami Poniatowskiego i Łazienkowskim.

Obydwie osady były gotowe do podjęcia walki, ale i tym razem wioślarze Uniwerku nie znaleźli patentu, aby na metę przypłynąć szybciej od swoich przeciwników. Emocji jednak nie brakowało, gdyż studenci Politechniki rozpoczęli zawody od falstartu, a kolejny taki błąd spowodowałby dyskwalifikację.

Za drugim razem Inżynierowie ruszyli zgodnie z planem i prowadzenia w wyścigu nie oddali do samego końca, dopływając do mety z czasem 1:09.93. Uniwerek mimo walki i determinacji w tym roku musi ponownie musiał nacieszyć się tylko srebrnymi medalami,  wykręcając czas 1:10.59.

– W tym roku nie poszło nam na Akademickich Mistrzostwach Polski tak jakbyśmy chcieli i czuliśmy przed dzisiejszym startem presję. Trenowaliśmy jednak ciężko do tych regat i naprawdę podczas wyścigu się przyłożyliśmy. Serce trochę zadrżało jak był falstart, ale właśnie ten pierwszy start był trochę z naszej strony nieudany, więc nawet dobrze się złożyło, że udało się go powtórzyć. Cieszymy się z dzisiejszego zwycięstwa – mówił Maciek Wiśniewski, wioślarz Politechniki Warszawskiej.

foto: Marcin Klimczak

Regaty UW – PW poprzedził wyścig ósemek wioślarskich licealnych. Mimo, że dla wszystkich startujących osad znalazło się miejsce na podium i każdy mógł poczuć smak medalu, to dla każdej liczyło się wyłącznie zwycięstwo. Najszybciej na metę dopłynęła osada LO im. Stanisława Staszica, na drugim miejscu uplasowało się LO im. Powstańców Warszawy, a uczniowie LO im. Władysława IV mimo sporych ambicji i oczekiwań zajęli trzecią lokatę.

– Nastawienie do wyścigu było bardzo fajne, wierzyliśmy w zwycięstwo, jednakże dzisiaj trochę zawiodła u nas technika. Mieliśmy mieszaną osadę składająca się z chłopków z WTW i oni zawsze narzucają dobre tempo i są mocni, ale niestety my trochę im nie dorównaliśmy – ocenił Stanisław Szymański, reprezentujący liceum Władysława IV.

foto: Marcin Klimczak

Tego samego dnia również rozgrywano 7. Amatorskie Mistrzostwa Warszawy w wioślarstwie. W niedzielne wczesne popołudnie nie brakowało więc emocji, a ludzie spacerujący warszawskimi bulwarami z dużym zaciekawieniem przyglądali się rozgrywanym zawodom.

Organizatorem 72. Akademickich Regat UW – PW był AZS Warszawa. Partnerami wydarzenia były: Ministerstwo Sportu i Turystyki., m.st. Warszawa, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Amatorska Sekcja Wioślarska, Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie, Dzielnica Wisła, Radiowa Czwórka.

Tekst: Korneliusz Zieliński