To było prawdziwe święto strzelectwa sportowego. W Ustce ponownie odbył się finał Akademickich Mistrzostw Polski w tej wyjątkowej dyscyplinie, a faworyci tradycyjnie nie zawiedli. Medale rozdano w kategoriach indywidualnych, a w klasyfikacji generalnej najlepsza okazała się Politechnika Gdańska.

Zawody odbywały się Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. Wzięło w nich udział 86 zawodników z 34 uczelni. Warto podkreślić, że nie każdy student mógł wystartować w rywalizacji. Strzelectwo sportowe to specyficzna dyscyplina, dlatego finały AMP zaliczono do imprez specjalistycznych. Oznacza to, że w rywalizacji mogły wziąć udział jedynie osoby posiadające nie tylko badania lekarskie i legitymację AZS, ale też ważną licencję Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego.

– Przeprowadzenie zawodów na obiekcie wojskowym przynosi wiele wyzwań, ale też daje specyficzny klimat wydarzeniu. Każdy uczestnik musi mieć przepustkę i przejść weryfikację. Kwestie bezpieczeństwa są bardzo ważne – podkreślała Agnieszka Głowacka, prezes AZS Politechniki Gdańskiej, organizatora zawodów.

O poziom sportowy również można było być spokojnym, bowiem biorąc pod uwagę bezpieczeństwo, każdy z uczestników jest licencjonowanym zawodnikiem. Nie brakowało również medalistów ubiegłorocznych Akademickich Mistrzostw Świata, a wśród nich Macieja Kowalewicza (Politechnika Gdańska), olimpijczyka z Paryża, który był faworytem do zwycięstwa we wszystkich konkurencjach, w których startował.

Zawody rozpoczęły się w poniedziałek i wówczas poznaliśmy pierwszych czterech akademickich mistrzów Polski. W konkurencji pistolet szybkostrzelny 2×30 mężczyzn (25m) zwyciężył Jakub Rosa (Uniwersytet Zielonogórski), drugi był Oskar Miliwek (Politechnika Gdańska), a trzeci Filip Wagner (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu). Konkurencję karabin 60 leżąc mężczyzn (50 m) wygrał wspomniany Kowalewicz, a pozostałe dwa miejsca na podium przypadły zawodnikom Politechniki Białostockiej, czyli Damianowi Pogorzelskiemu (drugi) i Michałowi Chojnowskiemu (trzeci). 

Wśród kobiet w konkurencji karabin 3 postawy kobiet (50m) najlepiej strzelała Wilhelmina Wośkowiak (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie), srebro wywalczyła Marta Buksa (Politechnika Poznańska), a brąz Maja Cybulska (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu). Maja Jarosińska z Uniwersytetu Zielonogórskiego została natomiast złotą medalistką w pistolecie pneumatycznym kobiet (10m), a podium uzupełniły druga Weronika Paszek (Uniwersytet Śląski w Katowicach) i trzecia Julia Szklanny (Politechnika Śląska w Gliwicach).

We wtorkowej rywalizacji złoty medal w pistolecie pneumatycznym mężczyzn odebrał Wagner, drugi był Miliwek, a trzeci Tomasz Królik (Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni). W karabinie pneumatycznym kobiet triumfowała Wośkowiak wyprzedzając Karolinę Gogol (Politechnika Białostocka) i Lizavetę Hurynovich (Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku). W karabinie 3 postawy mężczyzn wygrał Kowalewicz, drugi był Chojnowski, a trzeci Pogorzelski. Kolejne złoto, tym razem w karabinie leżąc kobiet, wywalczyła Wośkowiak, druga była Cybulska, a trzecia Maria Baranowski (Akademia Marynarski Wojennej w Gdyni). W pistolecie sportowym 30+30 kobiet złoto zdobyła Agata Nowak (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), druga była Wioletta Pawluczek (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach), a trzecia Kateryna Boitsova (Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni.

Ostatniego dnia zawodów odbyły się dwie konkurencje. W karabinie pneumatycznym mężczyzn (10m) triumfował Kowalewicz, za nim był Chojnowski, a na najniższym stopniu podium uplasował się Jakub Kozłowski (Politechnika Gdańska). W pistolecie dowolnym mężczyzn najlepszy okazał się Miliwek, który wyprzedził odpowiednio drugiego Królika i trzeciego Jakuba Czekaja (Uniwersytet Rolniczy w Krakowie). 

W klasyfikacji generalnej drużyn najlepsza okazała się Politechnika Gdańska, która wyprzedziłą Politechnikę Białostocką oraz ubiegłorocznych zwycięzców, czyli Uniwersytet Zielonogórski.

– Mój plan na AMP-y został wykonany, bo jechałem z planem zdobycia trzech złotych medali, choć w sporcie trzeba ten plan jeszcze zrealizować, a czasem nie jest łatwo. Chciałem wykonać dobrą pracę, która przyniesie efekty w postaci medali. Jak widać, kolejny rok z rzędu wywalczyłem trzy złota, więc bardzo się cieszę. Poziom zawodów był dość wysoki, wystartowało wielu zawodników, a kilku naprawdę klasowych – mówi Kowalewicz, który był liderem Politechniki Gdańskiej.

Jeden z najlepszych polskich zawodników strzelectwa sportowego jest również pod wrażeniem organizatorów, że zdołali przeprowadzić tak trudną imprezę na bardzo wysokim poziomie. – To już druga edycja, kiedy AZS Politechnika Gdańska organizuje te AMP-y i znów świetnie dał sobie radę – zauważa Kowalewicz. – Miejmy nadzieję, że to nie ostatnia edycja w Ustce, bo naprawdę wygląda to świetnie. 

Mimo że Kowalewicz jest utytułowanym zawodnikiem również poza akademickimi zawodami, medale AMP-ów bardzo go cieszą. – Zawsze szanuję każdego rywala i również takie sukcesy, a szczególnie złote medale bardzo motywują – mówi trzykrotny złoty medalista z tego roku. – Zawsze podchodzę do każdego startu poważnie i staram się zrobić to, co umiem najlepiej, a wyniki napędzają na przyszłość.

Organizatorem wydarzenia był AZS Politechnika Gdańska. Partnerem wydarzenia jest Politechnika Gdańska. Projekt współfinansowany jest ze środków Województwa Pomorskiego. Patronat nad wydarzeniem objął burmistrz Ustki, Jacek Maniszewski. Projekt Akademickich Mistrzostw Polski prowadzony jest przez Akademicki Związek Sportowy i współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem rozgrywek jest PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

Wyniki Akademickich Mistrzostw Polski w strzelectwie sportowym (TOP3):

Pistolet szybkostrzelny 2×30 mężczyzn (25m):

  1. Jakub Rosa (Uniwersytet Zielonogórski)
  2. Oskar Miliwek (Politechnika Gdańska)
  3. Filip Wagner (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu)

Karabin 60 leżąc mężczyzn (50 m)

  1. Maciej Kowalewicz (Politechnika Gdańska)
  2. Damian Pogorzelski (Politechnika Białostocka)
  3. Michał Chojnowski (Politechnika Białostocka)

Karabin 3 postawy kobiet (50m):

  1. Wilhelmina Wośkowiak (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)
  2. Marta Buksa (Politechnika Poznańska)
  3. Maja Cybulska (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu)

Pistolet pneumatyczny kobiet (10m)

  1. Maja Jarosińska (Uniwersytet Zielonogórski)
  2. Weronika Paszek (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
  3. Julia Szklanny (Politechnika Śląska w Gliwicach)

Pistolet pneumatyczny mężczyzn (10m):

  1. Filip Wagner (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu)
  2. Oskar Miliwek (Politechnika Gdańska)
  3. Tomasz Królik (Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni)

Karabin pneumatyczny 60 kobiet:

  1. Wilhelmina Wośkowiak (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)
  2. Karolina Gogol (Politechnika Białostocka)
  3. Lizaveta Hurynovich (Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku)

Karabin 3 postawy mężczyzn (60m)

  1. Maciej Kowalewicz (Politechnika Gdańska)
  2. Michał Chojnowski (Politechnika Białostocka)
  3. Damian Pogorzelski (Politechnika Białostocka)

Karabin 60 leżąc kobiet:

  1. Wilhelmina Wośkowiak (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)
  2. Maja Cybulska (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu)
  3. Maria Baranowski (Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni)

Pistolet sportowy 30+30 kobiet:

  1. Agata Nowak (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach)
  2. Wioletta Pawluczek (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
  3. Kateryna Boitsova (Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni)

Karabin pneumatyczny 60 mężczyzn (10m)

  1. Maciej Kowalewicz (Politechnika Gdańska)
  2. Michał Chojnowski (Politechnika Białostocka)
  3. Jakub Kozłowski (Politechnika Gdańska)

Pistolet dowolny 60 mężczyzn:

  1. Oskar Miliwek (Politechnika Gdańska)
  2. Tomasz Królik (Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni)
  3. Jakub Czekaj (Uniwersytet Rolniczy w Krakowie)