We wtorek w austriackim Innsbrucku rozpoczynają się Akademickie Mistrzostwa Świata we wspinaczce sportowej. Polska reprezentacja z siostrami Natalią i Aleksandrą Kałuckimi na czele zamierza się pokusić o medale.

Tegoroczna edycja zawodów we wspinaczce sportowej będzie trzecią w historii cyklu AMŚ. Premierowe dwa starty były niezwykle udane dla reprezentacji Polski. W 2016 roku w Szanghaju biało-czerwoni sięgnęli po cztery medale – złoty, dwa srebrne i brązowy. Z kolei dwa lata później w Bratysławie nasi alpiniści wrócili z dwoma krążkami – srebrnym i brązowym.

Polacy wybrali się do Austrii w sześcioosobowym składzie, który pozwala zakładać, że również trzeci udział w AMŚ we wspinaczce sportowej możemy zakończyć z miejscami na podium. – Ostateczną listę startową poznamy dopiero na miejscu. Chociaż zabraknie mocnych zawsze Rosjan czy Chińczyków, którzy zostali wykluczeni ze startu lub izolują się w związku z pandemią koronawirusa, to z pewnością zobaczymy wielu zawodników ze ścisłej czołówki. AMŚ zawsze są trudnymi zawodami, które rządzą się swoimi prawami. Nastawiamy się jednak na najwyższe lokaty naszych dziewczyn – nie ukrywa Tomasz Mazur, szkoleniowiec reprezentacji Polski na AMŚ we wspinaczce sportowej.

Liderkami biało-czerwonych i zarazem jednymi z głównych kandydatek do medali we wspinaczce na czas będą zawodniczki AZS ANS Tarnów – Natalia i Aleksandra Kałuckie. Pierwsza z bliźniaczek to aktualna mistrzyni świata w tej specjalności, a jej siostra od kilku lat plasuje się na czołowych miejscach najważniejszych imprez. Obie z powodzeniem startowały w trzech tegorocznych edycjach Pucharu Świata, za każdym razem stając na podium (Aleksandra wywalczyła jedno drugie i dwa trzecie miejsca, a Natalia raz była trzecia). Udany był dla nich także tegoroczny debiut w Akademickich Mistrzostwach Polski, w których wygrała Aleksandra, a Natalia zdobyła brąz.

Na tych właśnie zawodach siostry rozdzieliła na podium Agata Lesiewicz, która w Austrii zadebiutuje na międzynarodowej arenie. O czołowe lokaty w boulderingu i prowadzeniu powinna powalczyć też Ida Kupś, która w tych konkurencjach podczas AMP wywalczyła dwa złote medale, a teraz po dłużej przerwie wraca do startów za granicą. Skład kadry uzupełniają wicemistrz Polski w konkurencji prowadzenie – Olaf Malinowski i Bartłomiej Podlewski.

– Na co dzień głównie rywalizuję z rówieśnikami, więc zakładam, że na AMŚ spotkam konkurentów z Pucharu Świata. Spodziewam się porównywalnego, wysokiego poziomu na ściankach, a sama najbardziej nastawiam się na start w czasówce. Występ w boulderingu potraktuję jako kolejne doświadczenie na przyszłość. W Innsbrucku czeka mnie bardzo ważna impreza, która będzie stanowiła przystanek przed następnymi, intensywnymi tygodniami – mówi Natalia Kałucka, studiująca na co dzień wychowanie fizycznego na Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie, która po starcie w Austrii weźmie udział w PŚ w szwajcarskim Villars (30 czerwca – 2 lipca) i francuskim Chamonix (8-10 lipca). Następnie czekają ją występy w World Games w Birmingham (7-17 lipca) oraz w mistrzostwach Europy w Monachium (11-21 sierpnia).

Akademickie Mistrzostwa Świata we wspinacze sportowej w Innsbrucku odbędą się w dniach 13-17 czerwca.

Głównym sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest Grupa LOTOS S.A. Start reprezentantów Polski w Akademickich Mistrzostwach Świata wspierają także strategiczny sponsor AZS – Grupa PZU S.A. oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

 

Skład reprezentacji Polski na Akademickie Mistrzostwa Świata we wspinaczce sportowej

Kobiety: Natalia Kałucka (klub: KU AZS ANS Tarnów/uczelnia: Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie; konkurencje: na czas, bouldering), Aleksandra Kałucka (KU AZS ANS Tarnów/Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie; na czas, bouldering), Ida Kupś (KS Korona Kraków/Uniwersytet Jagielloński w Krakowie; bouldering, prowadzenie), Agata Lesiewicz (Pol-Inowex Skarpa Lublin/Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie). Mężczyźni: Olaf Malinowski (Pol-Inowex Skarpa Lublin/Politechnika Lubelska; bouldering, prowadzenie), Bartłomiej Podlewski (KS Sportiva Tarnów/Politechnika Krakowska; na czas).

 

Program Akademickich Mistrzostw Świata we wspinaczce sportowej

Poniedziałek, 13 czerwca – ceremonia otwarcia mistrzostw (godz. 19:00)

Wtorek, 14 czerwca – kwalifikacje prowadzenia (9:00-15:00) i wspinaczki na czas (18:00-19:00), finał wspinaczki na czas (20:15), dekoracja medalistów we wspinaczce na czas

Środa, 15 czerwca – półfinały prowadzenia (10:00-12:00), finał kobiet w prowadzeniu (19:00-20:00) i mężczyzn (20:00-21:00), dekoracja medalistów w prowadzeniu

Czwartek, 16 czerwca – kwalifikacje w boulderingu (10:00-15:00)

Piątek, 17 czerwca – półfinały (10:00-12:30) i finały (17:30-19:30) w boulderingu, dekoracja medalistów w boulderingu, ceremonia zakończenia mistrzostw (ok. 20:30)