Podczas, gdy na Śląsku walczono o medale AMP w piłce ręcznej, to do Warszawy przyjechało ponad pół tysiąca młodych szczypiornistów i szczypiornistek, żeby zagrać w dwóch połączonych turniejach. Wydarzenie miało wymiar towarzyski, ale na ławce trenerskiej i na parkiecie nie brakowało emocji.

W weekend odbyła się kolejna edycja turnieju „Sięgnij gwiazd z piłką ręczną” i premierowa odsłona zawodów „Szczypiornistów stolica – piłka ręczna zachwyca”. Udział w zawodach mogli wziąć młodzicy i młodziczki, czyli gracze z rocznika 2007/2008. Dla dużej części z nich był to już ostatni start w tej kategorii, bo w przyszłym roku grać będą jako juniorzy młodsi. Wtedy dopiero korzystać będą też z charakterystycznego dla tej dyscypliny kleju. Póki co, obserwować można było jak kolorowa piłka wędruje z rąk do rąk i zachwycać się tym jak wpada do bramki po efektownych akcjach.

Łącznie w obu turniejach wzięły udział 32 drużyny z całego kraju. W czterech halach znajdujących się na warszawskiej Ochocie rozegrano aż 80 meczów. Spotkania trwały po dwa razy 15 minut. W kilku przypadkach o losach zwycięstwa lub porażki decydowały rzuty karne. Tak było choćby w meczu półfinałowym turnieju dziewcząt pomiędzy AS FIT Camp Warszawa i Szczypiorniakiem Ustka.

W turnieju „Sięgnij Gwiazd z piłką ręczną” w którym uczestniczyły ekipy żeńskie, zwyciężyła ostatecznie Korona Kielce. Kielczanki w finale pokonały drużynę z Ustki 22:16. Choć początek meczu był wyrównany, to górą była Korona. Najwięcej bramek w finale zdobyła Julia Kiniorska (aż osiem).

– Myślę, że o wygranej zadecydowała nasza gra w obronie. Jak jest dobrze w defensywie, to wszystko inne też się układa i można wygrywać mecze. Był moment, że wynik utrzymywał się w okolicach remisu, ale później już odskoczyłyśmy. Dla części z nas to już pożegnalny turniej w tej kategorii. Jesteśmy już po sezonie, ale nie było problemów z mobilizacją i każda z nas chciała przyjechać oraz walczyć – mówiła tuż przed dekoracją Julia Kiniorska.

Pewnym zaskoczeniem dla kibiców mógł być fakt, że w turnieju „Szczypiornistów stolica – piłka ręczna zachwyca” Agrykola II Warszawa zaszła dalej niż Agrykola I i awansowała do finału. Pod nazwą drugiej drużyny krył się jednak starszy rocznik (2007 -red), więc o sensacji nie może być mowy. W meczu o pierwsze miejsce Agrykola II pokonała  zawodników AS Wesoła 21:15. Najskuteczniejszym graczem finału był grający z numerem 7 – Franciszek Giderewicz.

– Było kilka meczów które nas zagięły, ale cieszymy się z wygranej. To już dla nasz ostatni turniej w kategorii młodzików i żal mi, że nie dostaliśmy się do mistrzostw Polski. Szkoda, bo uważam że mieliśmy tam szansę na dobre miejsce. Może wygrana w tym turnieju to takie małe pocieszenie. To był nasz ostatni turniej w tym sezonie i teraz zaczynamy grać z klejem więc już czuć ekscytacje – powiedział Franciszek Giderewicz z Agrykoli.

foto: Marcin Selerski

W turnieju kobiet brązowy medal wywalczyły zawodniczki AS FIT Camp Warszawa, a w rywalizacji chłopców podium uzupełnili szczypiorniści SAS Rakowiec. Po zakończeniu turnieju wszystkie ekipy otrzymały pamiątkowe dyplomy, a najlepszych czekały pamiątkowe puchary i dyplomy.

Organizatorem turnieju jest Akademicki Związek Sportowy Warszawa. Projekt wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Sięgnij Gwiazd z piłką ręczną (klasyfikacja)
1. Korona Kielce
2. Szczypiorniak Ustka
3. AS FIT Camp Warszawa
4. Zgoda Ruda Śląska

Szczypiornistów stolica – piłką ręczną zachwyca (klasyfikacja)
1. Agrykola II Warszawa
2. AS Wesoła
3. SAS Rakowiec
4. OTM Lesznowola

Zobacz obszerną galerię zdjęć.