Polscy lekkoatleci zdobyli srebrny medal Drużynowych Mistrzostw Europy, rozgrywanych w minionym tygodniu na Stadionie Śląskim w Chorzowie w ramach trwających Igrzysk Europejskich. W polskiej reprezentacji nie zabrakło azetesiaków, a najwięcej punktów dla zespołu zdobyły Alicja Konieczek, Ewa Swododa i Pia Skrzyszowska.

Od 20 czerwca na Śląsku rywalizowały drużyny 2. i 3. dywizji. W piątek, 23 czerwca rozpoczęły się zmagania 16 najlepszych europejskich zespołów. W 46-osobowej polskiej drużynie znalazło się 19 lekkoatletów z klubów AZS. Polaków wymieniano w gronie faworytów do medali – w dwóch poprzednich edycjach, także rozgrywanych w Polsce, nasza reprezentacja była mało gościnna, triumfując w 2019 roku w Bydgoszczy i w 2021 roku w Chorzowie.

W piątkowe popołudnie znakomicie spisała się Ewa Swoboda. Zawodniczka AZS AWF Katowice wygrała rywalizację na 100 m z nowym rekordem drużynowych mistrzostw Europy – 11,09 s. Podopieczna Iwony Krupy zdobyła także złoty medal igrzysk europejskich.

Siódme miejsce na 800 m zajął Mateusz Borkowski (AZS AWF Warszawa), dwunasty na 400 m był Karol Zalewski (AZS UWM Olsztyn). Jako dwunasty linię mety na 3000 m z przeszkodami przekroczył Maciej Megier (AZS AWFiS Gdańsk). Na dziewiątym miejscu konkurs dyskobolek ukończyła Daria Zabawska (AZS UMCS Lublin). Po pierwszym dniu Polacy plasowali się w klasyfikacji drużynowej na trzeciej pozycji.

W sobotę pokładanych w niej nadziei nie zawiodła powracająca po kontuzji Pia Skrzyszowska (AZS AWF Warszawa). Mimo że rywalki, z którymi przyszło jej się zmierzyć legitymowały się lepszymi wynikami w tym sezonie, Polka pokazała, że ma patent na wygrywanie ważnych biegów. Mistrzyni Europy z Monachium wygrała bieg na 100 m przez płotki z czasem 12,77 s i sięgnęła po złoty medal igrzysk europejskich.

Znakomicie zaprezentowała się także sztafeta kobiet 4×100 m ze sprinterkami AZS AWF Katowice – Ewą Swobodą i Magdaleną Stefanowicz w składzie. Polki zajęły drugie miejsce i zdobyły srebrny medal igrzysk europejskich, a także cenne 15 punktów dla reprezentacji Polski. Na siódmej pozycji rywalizację ukończyli polscy sprinterzy w sztafecie 4×100 m z Mateuszem Siudą (OŚ AZS Poznań) w składzie.

Rekord życiowy w biegu na 400 m przez płotki poprawił Krzysztof Hołub. Zawodnik AZS UMCS Lublin pierwszy raz w karierze złamał barierę 50 sekund – 49,97 s i zajął siódme miejsce. W rywalizacji pań na tym dystansie dziesiąta była Julia Korzuch (AZS AWF Katowice), która osiągnęła drugi wynik w karierze. Dziewiątą lokatę na 110 m przez płotki zajął Krzysztof Kiljan (AZS AWF Warszawa).

Szósta w trójskoku była Adrianna Laskowska (OŚ AZS Poznań), a trzynasty w skoku w dal Mateusz Jopek (AZS AWF Wrocław). Na czternastym miejscu w biegu na 800 m sklasyfikowano Angelikę Sarnę (AZS AWF Warszawa). Po drugim dniu rywalizacji Polacy zajmowali drugie miejsce i wobec świetnej dyspozycji prowadzących Włochów wszystko wskazywało na to, że nasza reprezentacja będzie walczyć z Niemcami i Brytyjczykami o srebrny medal.

W niedzielę cenne dla drużyny zwycięstwo odniosła Alicja Konieczek (OŚ AZS Poznań), która jako pierwsza przekroczyła linię mety w biegu na 3000 m z przeszkodami. Jak się później okazało, był to jedyny triumf Polaków ostatniego dnia zawodów. Polka nie zdobyła jednak medalu igrzysk europejskich, gdyż zawodniczki w niższych dywizjach uzyskały lepsze rezultaty. O zwycięstwo na 1500 m do ostatnich metrów zawzięcie walczyła Martyna Galant (OŚ AZS Poznań), ale ostatecznie Polka uległa o zaledwie 0,01 s Hiszpance. Czternasta w skoku w dal była Magdalena Bokun (AZS AWF Katowice).

Tradycyjnie wiele emocji przyniosła kończąca zmagania DME rywalizacja sztafet mieszanych 4×400 m. Polacy dzięki znakomitemu finiszowi Natalii Kaczmarek wygrali swoją serię, ale ostatecznie zostali sklasyfikowani na drugim miejscu, bo w pierwszym biegu szybciej pobiegli Czesi. Polska sztafeta z juniorem, debiutującym na międzynarodowej seniorskiej imprezie, Maksymilianem Szwedem (AZS Łódź) w składzie sięgnęła po srebro igrzysk europejskich.

W ciągu trzech dni rywalizacji Polacy zgromadzili 402,5 punktu i zostali drużynowymi wicemistrzami Europy, a także powiększyli dorobek Polski w igrzyskach europejskich o srebrny medal. Triumfowali Włosi z dorobkiem 426,5 punktu. Kolejna edycja Drużynowych Mistrzostw Europy odbędzie się w Madrycie w 2025 roku.