Polacy wygrali Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce, rozegrane w weekend na Stadionie Śląskim w Chorzowie i obronili tym samym tytuł wywalczony przed dwoma laty w Bydgoszczy. Duży udział w sukcesie polskiej reprezentacji mieli zawodnicy z klubów AZS.

Znakomicie spisała się Pia Skrzyszowska (AZS AWF Warszawa). W sobotę dość niespodziewanie wygrała rywalizację na 100 m z nowym rekordem życiowym – 11,25 s. To najlepszy w tym roku wynik w Europie w kategorii młodzieżowej. W niedzielę Skrzyszowska okazała się bezkonkurencyjna w biegu na 100 m przez płotki i tym samym zdobyła w sumie dla Polski aż 14 punktów.

Pierwszego dnia mistrzostw wysoką dyspozycję potwierdziła Natalia Kaczmarek (AZS AWF Wrocław), która była najlepsza w biegu na 400 m z drugim wynikiem w karierze – 51,36 s. Na 3000 m z przeszkodami triumfowała Alicja Konieczek (OŚ AZS Poznań). Drugie miejsce w konkursie rzutu młotem zajęła Malwina Kopron (AZS UMCS Lublin). Powody do radości miała Adrianna Szóstak (OŚ AZS Poznań), trzecia w trójskoku z nowym rekordem życiowym – 13,96 m. Także na trzeciej pozycji uplasowała się na 800 m Angelika Sarna (AZS AWF Warszawa).

Czwarte miejsce w rzucie dyskiem zajęła Daria Zabawska (AZS UMCS Lublin). Czwarty w biegu na 100 m był Przemysław Słowikowski (AZS AWF Katowice). Czwarta była sztafeta mężczyzn 4×100 m ze Słowikowskim i Mateuszem Siudą (OŚ AZS Poznań) w składzie. Jako piąta linię mety w biegu na 400 m przez płotki przekroczyła Joanna Linkiewicz (AZS AWF Wrocław). Szósty w skoku w dal był Mateusz Różański (AZS PWSZ Tarnów). Na siódmym miejscu bieg na 400 m ukończył Dariusz Kowaluk (AZS AWF Warszawa).

Po pierwszym dniu zmagań Polacy zajmowali drugą pozycję, tracąc do Brytyjczyków zaledwie 0,5 punktu.

Niedziela rozpoczęła się dla reprezentacji Polski od świetnego występu Pawła Fajdka (AZS AWF Katowice) w rzucie młotem. Czterokrotny mistrz świata pewnie wygrał konkurs, uzyskując w trzeciej próbie najlepszy w tym roku wynik – 82,98 m, będący także rekordem drużynowych mistrzostw Europy. Zaciętą walkę o zwycięstwo w skoku o tyczce stoczył Robert Sobera (AZS AWF Wrocław). Polak zwyciężył, osiągając swój najlepszy rezultat w tym sezonie – 5,65 m. Druga w konkursie skoku w dal była Magdalena Żebrowska (AZS AWF Katowice), która potwierdziła dobrą formę w ostatnich tygodniach – 6,55 m. Na szóstym miejscu bieg na 200 m ukończył Karol Zalewski (AZS AWF Katowice).

Na zakończenie mistrzostw tradycyjnie dużo emocji przyniosły biegi rozstawne 4×400 m. Sztafeta pań, w składzie którego wystąpiły cztery zawodniczki AZS – Małgorzata Hołub-Kowalik (AZS UMCS Lublin), Kornelia Lesiewicz (AZS AWF Gorzów Wielkopolski), Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice) i Natalia Kaczmarek (AZS AWF Wrocław) potwierdziła swoją dominację na Starym Kontynencie i wygrała z najlepszym wynikiem w Europie w tym roku – 3:26.37. O losach mistrzowskiego tytułu zadecydował bieg 4×400 m panów. Brytyjczycy, z którymi Polacy walczyli o zwycięstwo w końcowej klasyfikacji, niespodziewanie nie przekazali pałeczki na ostatniej zmianie i nie ukończyli rywalizacji. Polacy z Wiktorem Suwarą (AZS AWF Warszawa), Kajetanem Duszyńskim (AZS Łódź) i Karolem Zalewskim (AZS AWF Katowice) zajęli trzecie miejsce po świetnym finiszu tego ostatniego i tym samym przypieczętowali wielki sukces reprezentacji.

Polska wygrała Drużynowe Mistrzostwa Europy w Chorzowie, gromadząc 181,5 punktu. Na drugim miejscu uplasowali się Włosi – 179 pkt, a na trzecim Brytyjczycy z dorobkiem 174 pkt.