Pia Skrzyszowska zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy w Rzymie na 100 m przez płotki. Zawodniczka AZS AWF Warszawa ustanowiła w finale, stojącym na niezwykle wysokim poziomie, nowy rekord życiowy.

Polka pewnie przebrnęła przez półfinał, zajmując drugie miejsce w swoim biegu z czasem 12,62 s, który okazał się być drugim rezultatem półfinałów. W finale reprezentantka AZS AWF Warszawa uzyskała drugi wynik w historii polskiej lekkiej atletyki w tej konkurencji – 12,42 s i poprawiła tym samym rekord życiowy aż o 0,09 sekundy. Mistrzynią Europy została liderka tegorocznych tabel, Francuzka Cyrena Samba-Mayela – 12,31 s. Nikt nie biegał tak szybko w historii mistrzostw Europy.

– Jechałam tutaj z założeniem, że nie będę bronić medalu tylko zdobyć kolejny medal. Zakładałam kolejne złoto. Jest brąz, ale ze świetnym wynikiem. Poziom jest światowy. Ja po dwóch latach poprawiam rekord życiowy czasem 12,42 s. Mam duże nadzieje co do przyszłych startów i igrzysk. W półfinale nie byłam do końca skoncentrowana. Wiedziałam, że w finale muszę wszystko zrobić poprawnie. Miałam dobre odczucia i dobrze się to skończyło – mówiła po biegu Skrzyszowska.

Świeny rekord życiowy w półfinale ustanowiła Klaudia Wojtunik (AZS Łódź) – 12,84 s. Polka zajęła w swojej serii trzecie miejsce i musiała liczyć na awans z czasem. Niestety, do wymarzonego finału zabrakło jej zaledwie… 0,01 sekundy, ale może być zadowolona z życiowego występu w Rzymie. To dziesiąty wynik w tabelach historycznych 100 m przez płotki.

Dobrze zaprezentowała się Klaudia Siciarz. Płotkarka AZS AWF Kraków drugi raz w Rzymie złamała barierę 13 sekund – 12,94 s i została sklasyfikowana na 12. pozycji. Na 21. miejscu rywalizację ukończyła Marika Majewska (AZS AWF Gorzów Wielkopolski) – 13,08 s. W półfinale mężczyzn na 110 m przez płotki pogubił się Krzysztof Kiljan (AZS AWF Warszawa) i nie ukończył biegu.

W porannych eliminacjach do finału rzutu młotem awansował Paweł Fajdek (OŚ AZS Poznań) – 75,17 m. Sztuka ta nie udała się jego klubowemu koledze, Marcinowi Wrotyńskiemu. Eliminacje 400 m przebrnęli Justyna Święty Ersetic (AZS AWF Katowice) – 52,01 s i Karol Zalewski (AZS UWM Olszyn) z najlepszym rezultatem w sezonie – 45,80 s.

W sobotni wieczór, oprócz Pii Skrzyszowskiej, brązowy medal dla Polski w konkursie pchnięcia kulą dość niespodziewanie zdobył Michał Haratyk, oddając najdalszą próbę w sezonie – 20,94 m.

W niedzielę ciąg dalszy rywalizacji na Stadionie Olimpijskim w Rzymie. W programie zawodów między innymi 100 m kobiet z udziałem Ewy Swobody i finałowy konkurs rzutu młotem.