PANS Krosno i AGH Kraków ze złotymi medalami AMP w siatkówce [WIDEO, DUŻO ZDJĘĆ]

0
1455

Siatkarki Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie oraz siatkarze Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zwyciężyli w finałach Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce, które były rozgrywane w Poznaniu. Dla krośnianek był to drugie z rzędu złoto tej imprezy.

Przez weekend prawie 500 siatkarek i siatkarzy z 26 uczelni rywalizowało o medale najważniejszej akademickiej imprezy w kraju. W piątkowych i sobotnich meczach grupowych, rozgrywanych na parkietach hal Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Politechniki Poznańskiej, aż siedem ekip nie znalazło pogromcy. Wśród kobiet bez porażki do ćwierćfinałów awansowały obrończynie tytułu z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie, a także wicemistrzynie z Akademii Nauk Stosowanych – Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu oraz siatkarki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Częstochowie. Z kolei spośród mężczyzn komplet grupowych zwycięstw odnieśli faworyci z WSZiA Opole i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, jak również siatkarze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Menedżerskiej Akademii Nauk Stosowanych w Warszawie.

W ćwierćfinałach najwięcej emocji przyniosły pojedynki siatkarek PG Gdańsk z WSZiA Opole, a także siatkarzy UWM Olsztyn z Politechniką Rzeszowską. Ostatecznie opolanki i olsztynianie potrzebowali trzeciego seta (gra do dwóch zwycięskich), aby przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

W półfinałach pań triumfowały ubiegłoroczne finalistki – mistrzynie z Krosna pokonały bez straty seta Państwową Akademię Nauk Stosowanych w Nysie, a wicemistrzynie z Opola w identycznych rozmiarach poradziły sobie z Akademią Wychowania Fizycznego w Warszawie. W wielkim finale kobiet była więc okazja do rewanżu za zeszły rok. Spotkanie lepiej rozpoczęły krośnianki, wygrywając pierwszą partię 25:19. W kolejnych dwóch setach opolanki z Oliwią Sieradzką i Adrianą Adamek na czele od pierwszych akcji były bezlitosne dla obrończyń tytułu, oddając rywalkom ledwie 14 i 17 punktów. W czwartej partii długo byliśmy świadkami wyrównanego boju. Opolanki, mimo iż przegrywały 16:20 czy 20:23, wybroniły setbole i miały nawet dwie piłki meczowe. Krośnianki wytrzymały jednak ciśnienie i zachowały więcej zimnej krwi w końcówce seta. Napędzone wyrównaniem stanu gry zawodniczki z Podkarpacia poszły za ciosem w tie-breaku, dzięki czemu obroniły mistrzowski tytuł.

– Miałyśmy świadomość, że czeka na nas najtrudniejszy z przeciwników. Nastawiałyśmy na walkę. Złoto w takim meczu, przy tylu emocjach, smakuje najlepiej. Jesteśmy po prostu szczęśliwe – nie ukrywa Małgorzata Kuczyńska z PANS Krosno. – Trudniej jest obronić tytuł, bo miałyśmy już nałożoną presję po zeszłorocznym występie. Byłam drugi raz na AMP-ach i mam nadzieję, że nie ostatni.

– Zaczęłyśmy mecz nie w swoim stylu. Brakowało energii, którą zazwyczaj pokazujemy, ciesząc się siatkówką. W drugim i trzecim secie wszystko było poukładane, po naszej myśli. Wydaje mi się, że czwarty set był decydujący. Miałyśmy dwie piłki meczowe i gdzieś zabrakło odrobiny szczęścia. To gdzieś zostało w naszych głowach i ciężko było nam się skupić w tie-breaku – uważa z kolei Oliwia Sieradzka, atakująca ANS-WSZiA Opole.

W męskich półfinałach skuteczniejsi byli faworyci i tym samym podobnie jak u kobiet, doczekaliśmy powtórki finału z 2022 roku. W meczu o złoto Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie okazała się lepsza od naszpikowanej nazwiskami znanymi z parkietów PlusLigi drużyny z Opola. Rewelacja tego sezonu Tauron I ligi przeważała we wszystkich partiach i zasłużenie sięgnęła po mistrzostwo.

Pokazaliśmy, że liczy się drużyna, a nie zespół z gwiazdami. To nie był łatwy mecz, ale byliśmy po prostu lepsi. Po lidze mieliśmy trochę czasu na regenerację, ale potem ciężko pracowaliśmy i są efekty. To mój trzeci albo czwarty turniej. Są świetni ludzie, atmosfera, niczego tutaj nie brakuje – mówi Karol Czyrek z AGH Kraków.

Po zakończeniu niedzielnych spotkań o medale nie zabrakło indywidualnych wyróżnień. Podczas finałowych imprez AZS przypomina wybitne postaci ze swojej bogatej historii, a w Poznaniu wręczone zostały nagrody upamiętniające Romualda Wirszyłłę, ojca polskiej siatkówki i wielkiego azetesiaka. MVP męskiego turnieju został Karol Borkowski (AGH Kraków), a najlepszą zawodniczką wybrano Wiktorię Makarewicz (PANS Krosno)

Tegoroczna edycja finałów AMP w siatkówce kobiet i mężczyzn była drugą kolejną organizowaną przez Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jak podkreślają zgodnie gospodarze i uczestnicy turnieju, wypadł on znakomicie pod każdym względem.

– To było siatkarskie święto w naszym mieście. Przez trzy dni drużyny z całego kraju rozegrały 80 spotkań, wiele z nich było z emocjami. To był udany sportowo i organizacyjnie weekend – mówi Łukasz Stypa, prezes KU AZS UAM Poznań. – Jeśli chodzi o nasze ekipy, to zdawaliśmy sobie sprawę, z jakimi zespołami przyjdzie nam rywalizować. Kobiety spełniły cel minimum, zdobywając medal w klasyfikacji uniwersytetów. Panom poszło odrobinę gorzej, natomiast biorąc pod uwagę klasę przeciwników, trzeba patrzeć na ich wynik z dużą wyrozumiałością – dodaje.

Finały AMP w siatkówce kobiet i mężczyzn nie były jedyną imprezą organizowaną w ten weekend na obiektach UAM Poznań. Co więcej, w przyszłym tygodniu do stolicy Wielkopolski zawitają kolejni zawodnicy z całej Polski, aby walczyć o akademickie medale.

– Poza siatkarską imprezą organizowaliśmy jednocześnie Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS w pływaniu. Od piątku rozpoczynamy natomiast zmagania AMP w lekkiej atletyce. To jedna z najpotężniejszych imprez w kalendarzu AZS – przypomina Stypa.

Głównymi partnerami finałów AMP w siatkówce kobiet i mężczyzn w Poznaniu byli Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Poznańska, miasto Poznań oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Partnerem turnieju był Dom Wydawniczy REBIS.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Wyniki fazy pucharowej finałów Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce w Poznaniu

Kobiety

Półfinały
AWF Warszawa – ANS WSZiA Opole 0:2
PANS Krosno – PANS Nysa 2:0

Mecz o 3. miejsce
PANS Nysa – AWF Warszawa 2:1

Finał
ANS WSZiA Opole – PANS Krosno 2:3

Klasyfikacja generalna kobiet
1. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie
2. Akademia Nauk Stosowanych – Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu
3. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie
4. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
5. Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
6. Akademia Nauk Stosowanych w Pile
7. Politechnika Gdańska
8. Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
9. Uniwersytet Gdański
10. Vistula Warszawa
11. Politechnika Krakowska
12. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
13-16. Uniwersytet Jagielloński Kraków, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski Olsztyn, Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie

Mężczyźni

Półfinały
AGH Kraków – UWM Olsztyn 2:0
MANS Warszawa – ANS-WSZiA Opole 0:2

Mecz o 3. miejsce
MANS Warszawa – UWM Olsztyn 3:0

Finał
AGH Kraków – ANS-WSZiA Opole 3:0

Klasyfikacja generalna mężczyzn
1. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
2. Akademia Nauk Stosowanych – Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu
3. Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
4. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
5. Politechnika Rzeszowska
6. Uniwersytet Szczeciński
7. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie
8. Politechnika Gdańska
9. Uniwersytet Przyrodniczy Wrocław
10. Uniwersytet Łódzki
11. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
12. Politechnika Opolska
13-16. Politechnika Wrocławska, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu