Olimpijczycy na starcie AMP w pływaniu!

0
1142
fot. Bartosz Wojtowicz

Ponad 900 zawodników reprezentujących 83 uczelnie z całego kraju będzie rywalizowało w najbliższy weekend o medale Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu. Zawody po raz pierwszy odbędą się w Łodzi na pływalni Akademickiego Centrum Sportowo-Dydaktycznego Politechniki Łódzkiej „Zatoka Sportu”.

Wśród zgłoszonych zawodników nie brakuje znakomitych pływaków, mających w swoim dorobku sukcesy na arenie międzynarodowej i ogólnopolskiej. O medale Akademickich Mistrzostw Polski powalczą między innymi olimpijczycy – Jakub Majerski, Kamil Sieradzki, Paulina Peda (wszyscy AWF Katowice), Kornelia Fiedkiewicz (AWF Wrocław) i Jakub Kraska (Uniwersytet Łódzki) czy medalistka mistrzostw Europy Dominika Sztandera (AWF Wrocław).

Gospodarze liczą na udane starty łódzkich studentów, którzy w poprzednich latach z sukcesami startowali w AMP, ale także świetnie spisują się w imprezach rangi Mistrzostw Polski czy zawodach międzynarodowych. Oprócz wspomnianego Kraski na słupku startowym staną także utytułowani Jan Kałusowski i Marcel Wągrowski, reprezentujący Politechnikę Łódzką.

– Po tym jak dwukrotnie organizowaliśmy AMP w lekkiej atletyce, nadszedł czas na Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. To dla nas duże wyzwanie, ale też przyjemność, bo pływanie to przecież dyscyplina, w której studenci łódzkich uczelni i zawodnicy wyczynowej sekcji AZS UŁ PŁ Łódź od lat odnoszą sukcesy. – przyznaje Lech Leszczyński, prezes AZS Łódź, organizatora imprezy – Cieszę się, że największa impreza sportu akademickiego zagości na pięknym obiekcie Politechniki Łódzkiej. Jestem przekonany, że poziom sportowy zgłoszonych zawodników oraz liczba startujących zagwarantuje ciekawą rywalizację. Liczę na dobre wyniki, pozytywne sportowe emocje i to, co w zawodach akademickich równie ważne, czyli świetną atmosferę – dodaje.

Największą ekipę – 40-osobową zgłosił do startu AWF Katowice, który z pewnością będzie jednym z faworytów do końcowego triumfu. Przed rokiem w Lublinie katowiczanie nie mieli sobie równych zarówno w klasyfikacji kobiet, jak i mężczyzn. Ponad 30-osobowe reprezentacje przysyłają do Łodzi AGH Kraków, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Warszawski.

Pływacy będą walczyć o medale w dziewięciu konkurencjach indywidualnych oraz trzech sztafetowych. Po dwóch latach rozgrywania zawodów w seriach na czas AMP znów odbędą się w systemie eliminacji i finałów. Rywalizacja rozpocznie się rano w sobotę, 2 kwietnia. Oficjalną ceremonię otwarcia zaplanowano na godzinę 15:15, a tuż po jej zakończeniu wystartuje pierwszy blok finałowy. Zawody zakończą się późnym popołudniem w niedzielę.

Organizatorem zawodów jest AZS Łódź. AMP w pływaniu to jedna z imprez testowych przed Europejskimi Igrzyskami Studenckimi (EUSA Games), które odbędą się w lipcu tego roku w Łodzi. Partnerami AMP w pływaniu są trzy łódzkie uczelnie – Politechnika Łódzka, Uniwersytet Łódzki i Uniwersytet Medyczny w Łodzi oraz Łódzki Okręgowy Związek Pływacki. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska.

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A. Rozgrywki wspiera sponsor strategiczny AZS – Grupa PZU S.A.

Z zawodów zostanie przeprowadzona transmisja na żywo. Listy startowe i wyniki oraz link do transmisji dostępne są TUTAJ.

Fot. Bartosz Wójtowicz