Rok 2021 obfituje w imprezy sportowe najwyższego szczebla. Tegoroczną zimową stolicą lekkoatletyki został Toruń, który gości u siebie najważniejsze zawody krajowe i międzynarodowe. Imprezie towarzyszy ustawiona w centrum miasta niezwykła wystawa lekkoatletycznych zdjęć, których jednym z autorów jest Paweł Skraba, pracownik Biura Prasowego AZS.

Na wystawę fotografii sportowej autorstwa Pawła Skraby i Aleksandry Szmigiel składają się najlepsze zdjęcia z zawodów lekkoatletycznych, rozegranych w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy w Kujawsko-Pomorskiem. Wszyscy spragnieni sportowych wrażeń powinni ją zobaczyć, by choć na chwilę przypomnieć sobie atmosferę panującą na trybunach.

Na zdjęciach można podziwiać całą paletę emocji: są okrzyki radości, chwile skupienia i grymas zawodu. Autorzy uchwycili na nich te najważniejsze, ale i najtrudniejsze chwile w karierze znanych sportowców. Na jednym ze zdjęć można podziwiać historyczny moment pobicia przez Armanda Duplantisa rekordu świata w skoku o tyczce podczas Copernicus Cup w Toruniu.

– To było bezprecedensowe wydarzenie. Osobiście uważam, że w w pracy fotografa sportowego bardzo ważne jest zapisywanie na zdjęciach ważnych fragmentów historii lekkiej atletyki. Tak właśnie stało się w Toruniu. Zapisała się tu piękna historia i emocje – opowiada Aleksandra Szmigiel o kulisach powstania tej serii zdjęć.

Z kolei podczas drużynowych mistrzostw Europy w Bydgoszczy, kibice byli świadkami niesamowitego finiszu w biegu na 800 m w wykonaniu Marcina Lewandowskiego. Ten moment również został uwieczniony na fotografii, którą można oglądać w ramach wystawy.

– Przewaga Marcina nad konkurentami była tak duża, że już przed linią mety uniósł ręce w geście zwycięstwa i uśmiechnął się do publiczności – właśnie w tym momencie powstało to zdjęcie – opowiada jego autor Paweł Skraba, który od ponad 10 lat uwiecznia największe sukcesy lekkoatletów.

Zdjęcia, które można oglądać na wystawie odsłaniają również kulisy zawodów lekkoatletycznych. Pokazują chwile wyciszenia przed startem w konkurencji skoku wzwyż, momenty maksymalnej koncentracji tuż przed pchnięciem kulą, czy skupienie podczas wykonywania najtrudniejszych elementów w skoku o tyczce.

Głównym mecenasem wystawy jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Organizację wystawy wsparły firmy Domtel-Sport oraz Tamex. Partnerem wystawy jest także producent medali MCC Medale, AWF Katowice oraz firma Mat-Bud.

Wystawę można oglądać przy ul. Plac Teatralny 2 w Toruniu przed Urzędem Marszałkowskim do połowy marca 2021 roku.