Niespodzianki w AMP we wspinaczce w Lublinie! Nowi mistrzowie w konkurencji na trudność [WIDEO, FOTO]

0
241

W sobotę w Lublinie poznaliśmy kolejnych medalistów Akademickich Mistrzostw Polski we wspinaczce sportowej. Najlepsi w konkurencji na trudność okazali się Zuzanna Mientus z AWF Katowice i Jakub Korzeniowski z Politechniki Łódzkiej, którzy pokonali potentatów i wywalczyli złote krążki!

Na sobotnią rywalizację zawodnicy startujący w AMP w Lublinie przenieśli się z Centrum Wspinaczkowego “Kotłownia” do hali Uniwersytetu Medycznego. Wszystko po to, byśmy mogli poznać najlepszych w kolejnej konkurencji, czyli we wspinaczce na trudność. Przypomnijmy, że w piątek rywalizacja toczyła się w boulderingu, a tytuły akademickich mistrzów Polski obronili Olaf Malinowski (Politechnika Lubelska) oraz Bianka Janecka (AWF Katowice).

Po pierwszym dniu wiele osób podkreślało, że poziom zawodów jest bardzo wysoki. Jak więc ocenił go Krzysztof Sas-Nowosielski, trener AWF Katowice, który jest doskonale znany w środowisku wspinaczkowym? – Muszę potwierdzić, że poprzeczka jest naprawdę wysoko zawieszona – mówił. – Trzeba pamiętać, że formuła AMP-ów jest szeroka i startują tutaj nie tylko osoby, które swoją przygodę ze wspinaczką zaczęły na studiach, ale również reprezentanci Polski. Widać to też po drogach, bo są bardzo wymagające. Dlatego poziomem śmiało można porównać te zawody do właściwych mistrzostw Polski.

Bardzo doświadczony szkoleniowiec podkreślał, że celem zawodników AWF Katowice jest po prostu dać z siebie wszystko. – A potem wynik będzie tego pochodną. Lepiej psychicznie nastawić się na to, by dać maksa, a nie patrzeć na rywali. Swoich umiejętności niektórzy nie przeskoczą, ale nie można odpuszczać – zaznaczał Sas-Nowosielski.

Warto dodać, że wspomniani Malinowski i Janecka wystartowali także w konkurencji na trudność. Zawodniczka AWF Katowice była nawet jedną z faworytek, ponieważ ponownie broniła złota z ubiegłorocznych zawodów z Bytomia. – I mam nadzieję, że uda mi się powtórzyć ten sukces – mówiła po piątkowej rywalizacji.

Zawodników ponownie czekały długie i wymagające eliminacje, które rozpoczęły się już o godz. 7. Z kolei w finałach, które rozpoczęły się ponad 12 godzin później, wystartowało już tylko po 12 najlepszych zawodników. Wśród kobiet niespodziewanie zwyciężyła Zuzanna Mientus z AWF Katowice, druga była Daria Nawój (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), a podium uzupełniła Janecka, która nie może zaliczyć tego startu do udanych.

– Jestem bardzo zadowolona. To mój pierwszy start w AMP-ach i wygrałam! Niestety nie udało mi się dojść do końca drogi, ale dałam z siebie wszystko i był to bardzo udany start. Poziom był naprawdę wysoki, bo mamy tu też sporo zawodniczek z właściwych mistrzostw Polski, a droga finałowa była naprawdę wymagająca. Teraz ze znajomymi spotkamy się w swoim gronie i będziemy grzecznie świętować, bo jutro jeszcze jedna konkurencja – podsumowała Mientus, czyli nowa akademicka mistrzyni Polski.

Ciekawie było także w finale panów. Ostatecznie rywalizację zdominował Jakub Korzeniowski z Politechniki Łódzkiej. Drugi był Piotr Niżnik z AWF Kraków, a trzeci Jan Gurba z AGH Kraków. – Zupełnie się nie spodziewałem zwycięstwa. Byłem zmęczony po piątkowej rywalizacji, a poszło mi dużo lepiej, niż zakładałem. Na AMP-ach jest zdecydowanie wysoki poziom, a droga finałowa była moim zdaniem nawet trudniejsza, niż na klasycznych mistrzostwach Polski. A jak będę świętował? Na pewno pójdziemy coś zjeść, a następnie kulturalnie poświętujemy w pokojach – uśmiecha się Korzeniowski.

W niedzielę odbędą się ostatnie z zawodów Akademickich Mistrzostw Polski we wspinaczce sportowej. Zawodnicy będą rywalizowali na czas, czyli w najbardziej emocjonującej konkurencji całej imprezy.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i AZS Województwa Lubelskiego. Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Akademickie Mistrzostwa Polski we wspinaczce sportowej w Lublinie

Wyniki konkurencji na trudność:

Kobiety

  1. Zuzanna Mientus (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
  2. Daria Nawój (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie)
  3. Bianka Janecka (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)

Mężczyźni

  1. Jakub Korzeniowski (Politechnika Łódzka)
  2. Piotr Niżnik (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie)
  3. Jan Gurba (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)

Maciej Nowocień, Biuro Prasowe AZS
fot. i wideo Łukasz Szeląg/Biuro Prasowe AZS