Faworyci obronili tytuły na otwarcie AMP we wspinaczce sportowej w Lublinie! [WIDEO, FOTO]

0
492

Zwycięstwem Bianki Janeckiej (AWF Katowice) i Olafa Malinowskiego (Politechnika Lubelska) zakończył się pierwszy dzień Akademickich Mistrzostw Polski we wspinaczce sportowej, które odbywają się w Lublinie. Na otwarcie zawodnicy rywalizowali w pierwszej z konkurencji, czyli boulderingu, a cała impreza potrwa do niedzieli.

Tegoroczne AMP we wspinaczce sportowej odbywają się w nieprzypadkowym miejscu, ponieważ to właśnie lubelski Uniwersytet Medyczny w Lublinie dysponuje jedną z najnowocześniejszych ścianek w kraju. Ponadto, wspinaczka jest w tym mieście bardzo popularna, a to ze względu na sukcesy Aleksandry Mirosław, rekordzistki świata we wspinaczce na czas, która pochodzi właśnie z Lublina. – AMP-y to jedna z naszych głównych imprez właśnie ze względu na naszą bardzo dobrą ściankę – podkreśla Wojciech Kołodziej, prezes KU AZS UM Lublin, organizator zawodów. – Chcemy też ją dobrze przetestować i sprawdzić, czy zawodnikom się podoba i spełnia ich wymagania.

Z roku na rok frekwencja na AMP we wspinaczce sportowej jest coraz wyższa, a w tym roku w Lublinie nie brakuje prawdziwych gwiazd tej dyscypliny. – Tylko w tej edycji rywalizuje ze sobą blisko 350 osób z blisko 50 uczelni – cieszy się Kołodziej. – Co roku frekwencja rośnie o kolejnych 20-30 zawodników. Gościmy prawie wszystkich medalistów poprzedniej edycji. Na liście startowej są m.in. siostry Aleksandra i Natalia Kałuckie z Akademii Tarnowskiej, które będą rywalizowały we wspinaczce na czas.

W piątek odbyły się zawody w boulderingu, czyli pierwszej z trzech konkurencji AMP. Po długich i wyczerpujących eliminacjach, które trwały blisko dwanaście godzin, wyłoniono po sześciu finalistów wśród kobiet i mężczyzn. U pań były to Daria Nawój (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), Maja Rudka, Alina Nawara (obie Politechnika Krakowska), Zuzanna Mientus (AWF Katowice), Małgorzata Włodarczyk (Politechnika Śląska w Gliwicach) oraz Bianka Janecka (AWF Katowice). W kobiecym finale nie brakowało emocji, tym bardziej, że ostatnia z nich złożyła protest (nie usłyszała komendy przerwania próby), który został uznany przez sędziów. Otrzymała dodatkową szansę, ale nie udało jej się nic więcej osiągnąć. Co ciekawe, zawodniczka AWF Katowice… i tak wywalczyła złoty medal, broniąc tytułu sprzed roku. Srebro przypadło Nawój, a brąz Włodarczyk.

– To jest mój drugi start w Akademickich Mistrzostwach Polski i muszę przyznać, że bouldery były przygotowane bardzo dobrze. Przede wszystkim były dostosowane do każdego poziomu trudności, bo wiadomo, że w tak dużej grupie są zawodniczki mocne, ale i słabsze. Mam nadzieję, że w kolejnych dniach pójdzie mi równie dobrze i obronię swój drugi tytuł – podsumowała Janecka.

Z kolei wśród mężczyzn do finału zakwalifikowali się Jakub Korzeniowski (Politechnika Łódzka), Stanisław Taranowski (Politechnika Gdańska), Olaf Malinowski (Politechnika Lubelska), Piotr Niżnik (AWF Kraków), Kajetan Kupś (AGH Kraków) oraz Piotr Oleszczuk (Uniwersytet Warszawski). Akademickim mistrzem Polski mężczyzn w boulderingu został Malinowski, który także obronił tytuł, a podium uzupełnili Niżnik (srebro) i Oleszczuk (brąz).

– W AMP startuję już po raz czwarty. Piątkowy start będę wspominał bardzo dobrze, a przede wszystkim doskonale się bawiłem, a o to przecież chodzi w tych zawodach. Muszę przyznać, że mistrzostwa swoją na naprawdę wysokim poziomie. Przyjechali profesjonalni zawodnicy, którzy stają na podium właściwych mistrzostw Polski i rywalizacja jest tutaj bardzo zacięta. Dlatego tym bardziej cieszę się ze zwycięstwa – mówi Malinowski.

W sobotę odbędą się zawody wspinaczkowe na trudność, a eliminacje rozpoczną się już o godz. 7. Z kolei w niedzielę poznamy akademickich mistrzów Polski we wspinaczce na czas i to właśnie wtedy na ściance zaprezentują się siostry Kałuckie.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i AZS Województwa Lubelskiego. Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Akademickie Mistrzostwa Polski we wspinaczce sportowej w Lublinie

Wyniki boulderingu

Kobiety

  1. Bianka Janecka (AWF Katowice)
  2. Daria Nawój (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie)
  3. Małgorzata Włodarczyk (Politechnika Śląska w Gliwicach)

Mężczyźni

  1. Olaf Malinowski (Politechnika Lubelska)
  2. Piotr Niżnik (AWF Kraków)
  3. Piotr Oleszczuk (Uniwersytet Warszawski)

Maciej Nowocień, Biuro Prasowe AZS; fot. Łukasz Szeląg