Tak gorącej atmosfery na trybunach nie powstydziłby się kluby futsalowej ekstraklasy. Na warszawskim Ursynowie przez dwa dni rozgrywano eliminacje do ogólnopolskiego turnieju Futsal Gram. Bilety do Opola wywalczyły trzy szkolne drużyny.

Od poniedziałku do wtorku w hali szkoły SP nr 112 Przymierza Rodzin im. św. Jana Pawła II przy ul. Grzegorzewskiej grano i promowano halową odmianę piłki nożnej. Gospodarz turnieju nie był przypadkowy, bo rok temu uczniowie tej właśnie szkoły w ogólnopolskim finale zawodów Futsal Gram zajęli wysokie trzecie miejsce. Teraz z pewnością też chcieliby stanąć na podium, jednak już w eliminacjach trafili na godnego siebie rywala.

W turnieju wzięło udział łącznie sześć zespołów chłopięcych i pięć drużyn dziewczęcych. Na parkiecie przebywać mogli uczniowie z klas 5-8, a mecze trwały 2×10 minut efektywnego czasu gry. Po wysokim wyszkoleniu niektórych zawodników i zawodniczek widać było, że na co dzień trenują piłkę nożną. Jednak dla większości był to pierwszy kontakt z futsalem.

Pierwszego dnia o awans walczyli chłopcy. Nie brakowało pięknych bramek i wysokich wyników. Skutecznością popisywała się zwłaszcza Szkoła Fundacji Edukacyjnej Varsovia, która w grupie wygrała 9:0 i 8:2. Z drugiej strony bez straty gola przez pierwszą fazę turnieju przeszli uczniowie SP 112, wygrywając 3:0 i 1:0.

W półfinale Varsovia pokonała SP im. św Franciszka 4:1, a SP 112 wygrało z SP nr 1 w Piastowie 7:2. Chociaż zwycięskie ekipy miały pewny awans do ogólnopolskiego finału, to w meczu o pierwsze miejsce nikt nie chciał odpuszczać. Zwłaszcza gospodarze, których z trybun zagrzewało wielu kolegów i koleżanek. Głośny doping nie sparaliżował jednak uczniów Varsovii, która wygrała 3:1.

– Było bardzo ciężko, bo inne drużyny też bardzo dobrze grały. Nam udało się wygrać, zagraliśmy tu wiele fajnych meczów i to była też dobra zabawa. Finał był najtrudniejszy, bo przyszło wielu kibiców i czuć było wielką atmosferę. Takie mecze są najlepsze. Rywale grali bardzo dobrze, ale w sporcie tak już jest, że jedna drużyna tylko wygrywa – opowiadał Feliks Gulan, uczeń Szkoły Fundacji Edukacyjnej Varsovia.

Rozgrywaną drugiego dnia rywalizację dziewcząt zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 368 im. Polskich Olimpijczyków. Drużyna z Białołęki wygrała wszystkie cztery spotkania: 3:1, 6:1, 2:0, 5:0. I chociaż uczennice SP im. św. Franciszka błyszczały skutecznością, wygrywając jeden z meczów aż 15:0, to w starciu SP 368 przegrały i ostatecznie zajęły drugie miejsce. Tuż za podium znalazły zawodniczki SP 112, którym tym razem nie pomógł atut własnego parkietu.

Ogólnopolski finał turnieju Futsal Gram odbędzie się dniach 9-11 grudnia w Opolu. Zagrają tam zwycięzcy eliminacji rozegranych w Warszawie, Lublinie, Lesznie i Katowicach.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Warszawa i Akademicki Związek Sportowy. Partnerem jest Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Klasyfikacja końcowa – chłopcy:
1.Szkoła Fundacji Edukacyjnej Varsovia – awans do turnieju finałowego
2. Szkoła Podstawowa nr 112 – awans do turnieju finałowego
3. Szkoła Podstawowa im. Św. Franciszka

Klasyfikacja końcowa – dziewczęta
1. Szkoła Podstawowa nr 368 – awans do turnieju finałowego
2. Szkoła Podstawowa im. św. Franciszka
3. Szkoła Podstawowa nr 1 w Piastowie