We Wrocławiu odbyły się Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS w strzelectwie sportowym. Zawodnicy z niepełnosprawnościami rywalizowali w konkurencjach karabinowych w pozycji stojącej, siedzącej i leżącej. Po raz pierwszy swoich sił mogły spróbować również osoby niewidome i niedowidzące.

Największą uwagę wszystkich uczestników przykuły zmagania osób z dysfunkcją wzroku. Zawodnicy, wykorzystując czujnik laserowy i emitowane przez niego dźwięki, celowali do tarcz, korzystając z narządu słuchu. W klasyfikacji OPEN najlepszy okazał się reprezentant AZS Dolnośląskiej Szkoły Wyższej – Damian Ziółkowski.

Niezwykle emocjonująca okazała się rywalizacja karabinu pneumatycznego w pozycji siedzącej. Oddając 20 strzałów, trzy najlepsze w tym dniu zawodniczki uzyskały ten sam rezultat 197 punktów. Patrycja Stępień (AZS Politechniki Wrocławskiej) zwyciężyła rywalizację różnicą dziesiętnych poszczególnych strzałów. W identyczny sposób został wyłoniony triumfator w klasyfikacji mężczyzn, którym okazał się członek AZS Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Marcel Cebulski.

Sobotnią rywalizację zakończyły zawody w pozycji stojącej. Na osi o długości 10 metrów w pierwszej kolejności rywalizowały kobiety. Bezkonkurencyjną w tej kategorii okazała się poznanianka Aleksandra Kwiecińska. Na najwyższym stopniu podium wśród mężczyzn stanął Damian Mordal.

Niedziela była dniem rywalizacji w pozycji leżącej na osi o długości 50 metrów. Konsekwentnie oddawane strzały pozwoliły reprezentantce AZS Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach – Dominice Bartoszuk na zbudowanie dużej przewagi nad rywalkami. Drugie złoto w tych zawodach wywalczył Marcel Cebulski.

– Jestem niezwykle dumny z moich startów. Każdy z pojedynków był dla mnie wyjątkowym wyzwaniem, gdzie mogłem w pełnym skupieniu strzelać w sam środek tarczy. W klasyfikacji drużynowej uplasowaliśmy się tuż za podium. Cieszę się, że razem osiągnęliśmy tak dobry rezultat – mówi Andrzej Michalak, który po raz pierwszy uczestniczył w IMP AZS.

W klasyfikacji drużynowej puchar wywalczyła reprezentacja AZS Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pełna lista medalistów dostępna na stronie www.imp.azs.pl.

Projekt Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS finansowany jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Głównym sponsorem zawodów jest Grupa LOTOS S.A. Projekt wspiera Fundacja LOTTO, zaś fundatorem nagród jest Dom Wydawniczy REBIS.
Patronat honorowy nad VI edycją IMP AZS objął Polski Komitet Paraolimpijski.

Tekst: Dominika Hoft
Wideo: Noble Art Project / Marta Dutkiewicz
Foto: Andrzej Kacprzak

Pełna galeria zdjęć dostępna na stronie projektu.