165 studentów weźmie udział w Akademickich Mistrzów Polski w kolarstwie górskim, które zostaną rozegrane w kompleksie Beskid w Spytkowicach. Impreza odbędzie się w środę i czwartek.

Od wielu lat na tym obiekcie odbywały się zawody z cyklu Pucharu Szlaku Solnego, na których corocznie rywalizowała krajowa czołówka. Uczestnicy AMP będą musieli zmierzyć się z uproszczoną, choć wcale nie prostą wersją tutejszej rundy. – Wymagająca fizycznie trasa liczyć będzie niecałe 4 kilometry długości i będzie miała ok. 150 metrów przewyższenia. Na trasę wyścigu składać się będą szerokie, trawiaste podjazdy oraz ciekawe leśne ścieżki. Nie zabraknie także przejazdów przez strumyk – mówi Natalia Jałoszyńska z AZS AGH Kraków, który jest organizatorem zmagań.

Pierwszego dnia zawodów studenci, wśród których nie zabraknie reprezentantów Polski na światowe imprezy, rywalizować będą w jeździe indywidualnej na czas, natomiast dzień później zaplanowane są wyścigi główne kobiet i mężczyzn.

Tytułów akademickich mistrzyń Polski bronić będą Gabriela Wojtyła (ATH w Bielsku-Białej) w wyścigu głównym oraz Klaudia Czabok (AWF Warszawa) w jeździe indywidualnej na czas. W rywalizacji mężczyzn w tegorocznych AMP pokażą się również zwycięzcy z poprzedniego sezonu – Karol Ostaszewski (AWF Warszawa) w wyścigu głównym i Stanisław Nowak (AWF Kraków) w jeździe indywidualnej na czas. Cała czwórka niedawno startowała na zawodach Pucharu Świata w Niemczech i Czechach.

– Do walki o medale wmieszać powinny się też zawodniczki regularnie ścigające się w najważniejszy krajowych wyścigach, czyli m.in. Antonina Białek z Uniwersytetu Warszawskiego, Patrycja Piotrowska z PWSZ Wałbrzych, Karolina Cierluk z Politechniki Wrocławskiej, czy Sandra Samolewska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W męskiej stawce grono faworytów jest zdecydowanie większe, a oprócz ubiegłorocznych zwycięzców liczyć mogą się m.in. Jarosław Żur z Politechniki Krakowskiej, Michał Topór z PWSZ Tarnów, Karol Rożek z AGH Kraków, Konrad Czabok z Politechniki Warszawskiej, czy Paweł Garczyk z AWF Wrocław – dodaje Jałoszyńska. Tytułu najlepszej uczelni w kolarstwie bronić będzie u kobiet reprezentacja Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, a u mężczyzn Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie.

Organizatorem imprezy jest Klub Uczelniany AZS AGH przy współudziale Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A.

Uczelnie uczestniczące w Akademickich Mistrzostwach Polski w kolarstwie górskim
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej
Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Akademia WSB z siedzibą w Dąbrowie Górniczej
Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa w Katowicach
Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu
Politechnika Białostocka
Politechnika Gdańska
Politechnika Krakowska
Politechnika Łódzka
Politechnika Poznańska
Politechnika Rzeszowska
Politechnika Śląska w Gliwicach
Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
Politechnika Warszawska
Politechnika Wrocławska
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Uniwersytet Gdański
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Uniwersytet Szczeciński
Uniwersytet Śląski w Cieszynie
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Uniwersytet w Białymstoku
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Wrocławski
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu
Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
Wyższa Szkoła Kultury Fizycznej i Turystyki w Pruszkowie