Ostatni tydzień był dla nich niezwykle trudny. Jak sobie radzą pochodzący z Ukrainy studenci i sportowcy AWF Warszawa, zawodnicy tamtejszego klubu AZS?

Co teraz czują? Jak wygląda ich życie w kontekście tych trudnych wydarzeń? W jakiej sytuacji znalazły się ich rodziny i bliscy? Czy są bezpieczni? Co sądzą o wykluczeniu rosyjskich sportowców oraz jak sobie wyobrażają najbliższą przyszłość?

Poznajcie zawodników AZS AWF Warszawa: Oleksii Lysenko, pochodzący z Zaporoża, student AWF Warszawa, medalista Pucharu Świata w judo oraz Roman Pacurkowski, również medalista PŚ seniorów w zapasach.

– Sprowadziłem do Polski mamę, chrzestną, siostrę z miesięcznym dzieckiem. Znalazły schronienie w akademiku AWF Warszawa. Tata został na Ukrainie. Trudno to wszystko psychicznie udźwignąć – mówi Pacurkowski, żołnierz Wojska Polskiego.

– Nie mogę już czytać o kolejnych walkach wokół elektrowni w Zaporożu. Gdyby coś się stało, jakaś rakieta trafiła to… Czarnobyl przy tym to mały pikuś. Nie chcę nawet sobie tego wyobrażać. Modlę się, żeby to szaleństwo się już skończyło. Ale wygramy tę wojnę. Ukraina się nie cofnie. Prawda jest po naszej stronie – dodaje Lysenko.

Obaj sportowcy mają polskie obywatelstwo i od kilku lat z powodzeniem reprezentują biało-czerwone barwy na międzynarodowych arenach. Zapraszamy do obejrzenia materiału video.