EUSA wspiera Ukrainę

0
377

W związku z sytuacją na Ukrainie Europejska Federacja Sportu Studenckiego (EUSA) wykluczyła do odwołania Rosję i Białoruś ze swoich struktur i odebrała tamtejszym uczelniom prawo organizacji i startu w swoich imprezach.

W poniedziałek podczas nadzwyczajnego posiedzenia Komitetu Wykonawczego EUSA omówiono pogarszającą się sytuację i kryzys humanitarny na Ukrainie. EUSA potępiła działania Rosji i Białorusi.

EUSA podjęła decyzję o nałożeniu sankcji na Rosję i Białoruś, które będą obowiązywały do odwołania. Studenci uczelni z tych krajów nie będą mieli możliwości uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez EUSA. Ponadto na terenie tych krajów nie będą odbywały się żadne wydarzenia EUSA. Członkowie komisji, komitetów czy grup roboczych EUSA z Rosji i Białorusi nie będą zapraszani na najbliższe posiedzenia i angażowani w jakiekolwiek działania.

EUSA wyraziła solidarność z Ukrainą i zwróciła się z prośbą o pomoc dla ludności ukraińskiej dotkniętej wojną między innymi do do organizacji sportu studenckiego i uczelni. W celu wsparcia Ukraińskiej Federacji Sportu Akademickiego powołano Fundusz Solidarności, który EUSA zasili kwotą 20.000 euro. Władze EUSA zachęcają narodowe federacje do wniesienia wkładu do Funduszu.