Moc nerwu błędnego

0
1605

Nerw błędny jest najdłuższym z nerwów czaszkowych łączącym obszary pnia mózgu z narządami wewnętrznymi. Ma szeroki zakres unerwienia i  zaopatruje zarówno ruchowo, czuciowo jak i parasympatycznie. Stephen W. Porges, naukowiec i psychiatra, udowadnia, że funkcjonowanie nerwu błędnego ma wpływ na naszą psychikę, stany emocjonalne, a praca z nim znajduje zastosowanie w zaburzeniach lękowych, terapii depresji czy traumy.

Autonomiczny układ nerwowy reguluje pracę organów wewnętrznych, takich jak żołądek, płuca, serce czy wątroba, ale jest też powiązany ze stanem emocjonalnym. Harmonijna praca AUN jest niezbędna do dobrego samopoczucia, poczucia odprężenia i relaksu oraz ogólnie pojętego dobrostanu. Problemy zdrowotne pojawiają się, gdy stan stresu utrzymuje się zbyt długo, nawet jeśli stan zagrożenia już miął. Taka sytuacja może mieć miejsce na przykład na skutek stresującej pracy, stanu ciągłego napięcia i utrzymywania w swoim umyśle niewspierających emocji, co prowadzi do licznych przemian na poziomie fizjologicznym. Naukowcy alarmują, że wraz z postępem cywilizacyjnym jesteśmy społeczeństwem coraz bardziej zestresowanym.

Ćwiczenia oraz techniki pozwalające przywrócić balans oraz „elastyczność” funkcjonowania autonomicznego układu nerwowego pomagają wyeliminować chroniczny stres, wyciszyć objawy depresji czy zmniejszyć dolegliwości na tle migrenowym. Jest wiele sposobów autoregulacji, warto znaleźć najlepszą dla siebie ścieżkę. Jedną z nich może być zgłębienie terapeutycznej mocy nerwu błędnego. Regularne wykonywanie ćwiczeń przynosi najlepsze efekty.

Więcej na temat holistycznego podejścia do zdrowia i stylu życia na facebooku i instagramie.

Tekst: Marta Gębala
Ilustracja: Angelina Jusiak
Fotografia: Monika Witkowska


O autorce:

Marta Gębala – doktor nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki biologiczne, fizjoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz nauczycielka wychowania fizycznego, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Posiada kwalifikacje trenerskie i instruktorskie w zakresie form tanecznych oraz form prozdrowotnych takich jak pilates czy joga. Jest certyfikowanym instruktorem jogi twarzy. Członek Krajowej Izby Fizjoterapeutów oraz członek Rady Zarządu Głównego AZS ds. sportu osób z niepełnosprawnościami. Nauczyciel akademicki w Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prowadząca szkolenia, warsztaty, organizator eventów sportowo-rekreacyjnych. Autorka artykułów oraz doktorantka Wydziału Biologii UAM. Jej pasją jest holistyczne spojrzenie na różne aspekty naszego zdrowia, a misją propagowanie zdrowego stylu życia poprzez zastosowanie różnych form relaksacji oraz regeneracji organizmu.