Młodzieżowa szermierka zdominowana przez AZS

0
1669

20 medali – w tym siedem złotych – zdobyli szermierze AZS podczas Młodzieżowych Mistrzostw Polski. Zawody odbyły się w Poznaniu i Wrocławiu.

Atut własnej hali w pełni wykorzystały florecistki AZS UAM Poznań. Indywidualnie wygrała najlepsza obecnie polska specjalistka tej broni – Julia Walczyk, która w finale wygrała 15:4 z Katarzyną Matysiak z Warty Muszkieterów Poznań. Najwyżej sklasyfikowana w światowym rankingu florecistka z Polski, która ciągle ma jeszcze szansę na igrzyska olimpijskie, poprowadziła też swoje koleżanki do zwycięstwa drużynowego (wygrana 45:43 z Wartą).
Panowie dali sobie odebrać złoty medal, ale zgarnęli wszystkie pozostałe. Dominację potwierdzili w turnieju drużynowym, w którym zespoły AZS zajęły pięć pierwszych miejsc. W jego finale AZS AWFiS Gdańsk wygrał z AZS AWF Poznań 45:42.

Całe podium przypadło także szpadzistkom. Nie mogło być inaczej, skoro na 20 startujących zawodniczek tylko dwie nie reprezentowały AZS. W rozgrywanym we Wrocławiu turnieju indywidualnym zawodniczki AZS Wratislavii wpuściły na podium tylko jedną koleżankę z AZS AWF Katowice, między sobą rozstrzygając kwestię mistrzowskiego tytułu. W finale Karolina Mazanek pokonała Annę Mroszczak 15:13, rewanżując się jej za porażkę w pojedynku o złoto AMP 2018.

Brąz wywalczyła Paulina Wilaszek, która niedawno była trzecia także w Akademickich Mistrzostwach Polski. Co ciekawe – wyniki indywidualne nie przełożyły się na sukces wrocławianek w drużynie. AZS Wratislavia przegrała bowiem walkę o złoto z AZS AWF Kraków 37:45. Wygrać udało się za to turniej drużynowy mężczyzn.

Dwa krążki przypadło reprezentantom OŚ AZS Poznań w szabli. Mistrzem Polski został trzeci przed rokiem Mateusz Knez, a wicemistrzynią Agata Marciniak.

Medale reprezentantów AZS podczas Młodzieżowych Mistrzostw Polski w szermierce 2020: