Od 21 do 29 sierpnia na kortach AZS Poznań rozegrana zostanie XXIII edycja Międzynarodowych Mistrzostw Wielkopolski w Tenisie – TALEX OPEN 2022. Mistrzostwa przeprowadzi OŚ AZS w Poznaniu, a poznańska firma Talex SA już po raz jedenasty będzie sponsorem tytularnym.

Partnerami organizatorów wydarzenia są: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Miasto Poznań, Powiat Poznański oraz Polski Związek Tenisowy, którego sponsorem strategicznym jest firma Lotos. Sponsorami głównymi TALEX OPEN 2022 są kancelaria prawna Piszcz i Wspólnicy oraz firmy Giant i Makropol.

Tegoroczny TALEX OPEN przeprowadzony zostanie w ramach cyklu turniejów LOTOS PZT POLISH TOUR oraz ITF WORLD TENNIS TOUR i będzie tego lata jednym z najważniejszych turniejów tenisowych w Polsce. W meczach kwalifikacyjnych wystąpi około 50 tenisistów z całego świata. W drabince głównej wystąpi 32 zawodników w grze pojedynczej oraz 16 debli. Pula nagród wynosi 25 tysięcy dolarów. Funkcję dyrektora turnieju pełni Jacek Muzolf.

Rywalizacja w ramach Międzynarodowych Mistrzostw Wielkopolski w Tenisie ma już ponad dwudziestoletnią tradycję. Turniej rozegrano po raz pierwszy latem 2000 roku. Od samego początku zmagania niezmiennie odbywają się na ceglanych kortach AZS Poznań (przy ul. Noskowskiego), których wizytówką jest legendarny polski tenisista, Wojciech Fibak. Jest to historycznie najstarszy obiekt tenisowy w Polsce.

W roku ubiegłym w grze singlowej zwyciężył Argentyńczyk, Roman Andreas Burruchaga, który w finale pokonał Polaka, Pawła Ciasia. Z kolei w finale debla para Filip Bergevi / Markus Erikkson (Szwecja) wygrała z Leonardo Aboianem / Valerio Aboianem (Argentyna). Do tej pory Polacy sześciokrotnie wygrywali grę pojedynczą oraz dziesięciokrotnie grę deblową (dwukrotnie w deblu zwyciężały pary z Polakiem w składzie).

Piotr Kuś