10 medali mają już na swoim koncie polscy sportowcy uczestniczący w 30. Letniej Uniwersjadzie w Neapolu. Trzy krążki, w tym jeden złoty, zdobyli w czwartkowy wieczór lekkoatleci. Z kolei do polscy siatkarze pewnie awansowali do półfinału turnieju.

Zaczął Patryk Dobek, który finiszował na trzeciej pozycji w biegu na 400 metrów przez płotki, ale niespełna dwie godziny później prawdziwy popis dała Alicja Konieczek, która w nieprawdopodobny sposób wygrała bieg na 3000 metrów z przeszkodami i zdobyła złoty medal.

Konieczek przez większą część dystansu trzymała się w czubie, ale była na 3-4 miejscu. Przed ostatnim okrążeniem zaatakowała Etiopka Meswat Asmare Dagnaw i uciekła do przodu, ale pogoń Polki była wspaniała. Ostatnie 400 metrów w jej wykonaniu było fenomenalne. Konieczek na 200 metrów przed metą wyprzedziła rywalkę i pomknęła do mety. Nad drugą na mecie Argentynką Belen Casettą uzyskała blisko dwie sekundy przewagi. Etiopka przybiegła trzecia.

– Trudno mi uwierzyć, że wygrałam. Jestem bardzo szczęśliwa. Pierwszy raz przyjechałam na międzynarodowe zawody z założeniem, że chcę zająć miejsce w pierwszej trójce, choć nie mówiłam o tym głośno. Ten złoty medal to spełnienie moich marzeń – skomentowała swoje zwycięstwo Konieczek.

Kilka minut po zwycięstwie studentki Western Colorado University polska reprezentacja cieszyła się z dziesiątego medalu, a piątego w ekipie lekkoatletów. Brązowy medal w konkursie pchnięcia kulą wynikiem 17,65 m wywalczyła Klaudia Kardasz. Studentka Politechniki Opolskiej walczyła o brąz z Białoruską Aleną Pasechnik, przez chwilę była czwarta, ale ostatecznie pokonała rywalkę o 36 centymetrów i cieszyła się z brązu.

– Jestem zadowolona z brązowego medalu, szczególnie, że ostatnio zmagałam się z problemami zdrowotnymi. Dziś stać mnie było na wynik 17,65, ale najważniejsze jest to, że zajęłam miejsce w pierwszej trójce – powiedziała po finale Kardasz.

Dobek także był zadowolony z brązowego medalu.

Czwarte miejsce po pierwszym dniu rywalizacji siedmioboistek zajmuje Paulina Ligarska. Polka do trzeciej lokaty traci zaledwie 18 punktów. Do finału rzutu dyskiem awansował Bartłomiej Stój. Polak uzyskał rezultat 61 metrów, który był drugim wynikiem czwartkowych kwalifikacji.

Zanim polscy kibice mogli cieszyć się sukcesami na lekkoatletycznym stadionie, oklaskiwali siatkarzy, którzy w niewiele ponad godzinę rozprawili się z Tajwanem w ćwierćfinale. W piątek zadanie będzie już trudniejsze – Rosja – a stawką minimum srebrny medal uniwersjady.

Biało-czerwoni pozwolili rywalom na zdobycie zaledwie 44 punktów w trzech setach, w ostatniej gromiąc rywali 25:9! – To był taki mecz, który trzeba było rozegrać z szacunku dla rywala. Pierwszy na tym turnieju i na pewno ostatni, bo ci rywale, którzy są przed nami, będą dużo mocniejsi – mówi trener biało-czerwonych Paweł Woicki.

Mecz biało-czerwonych z Rosją, która wygrała w ćwierćfinale z Japonią 3:1, rozpocznie się w piątek o godz. 12 w hali Palasele w Eboli.

A jak spisywali się na arenach uniwersjady w czwartek pozostali Polacy? Na torze łuczniczym kobieca drużyna Magdalena Śmiałkowska i Sylwia Zyzańska w 1/8 finału pokonały reprezentację Indii 6:2, ale w kolejnej rundzie nie dały rady Koreankom przegrywając 1:5. Ich rywalki później bez żadnych problemów dostały się do finału. Z kolei w turnieju mikstów Śmiałkowska i Mateusz Ogrodowczyk przegrali już w pierwszej rundzie z Włochami 2:6.

Łucznicy klasyczni zakończyli już udział w uniwersjadzie, ale bardzo trzeba docenić świetną postawę Sylwii Zyzańskiej w turnieju indywidualnym.

W rywalizacji w taekwondo najlepiej spisała się Magdalena Leporowska (kat. -73kg), która dotarła do ćwierćfinału. Karolina Ziejewska w kat. -62kg i Piotr Wójtowicz w kat. -74kg przegrali swoje pierwsze walki i odpadli z rywalizacji.

Po ośmiu dniach uniwersjady Akademicka Reprezentacja Polski ma zatem już dziesięć medali, w tym cztery złote i sześć brązowych, co daje jej dwunastą pozycję w klasyfikacji medalowej. Na najwyższym stopniu podium stanęli: drużyna strzelczyń w konkurencji karabin pneumatyczny w składzie Aneta Stankiewicz, Katarzyna Komorowska i Natalia Kochańska, kulomiot Konrad Bukowiecki, Michał Rozmys, który wygrał rywalizację w biegu na 1500 metrów i najlepsza na dystansie 3000 metrów z przeszkodami Alicja Konieczek. Z kolei brązowe medale wywalczyli: drużyna szpadzistek w składzie Martyna Swatowska, Anna Mroszczak, Jagoda Zagała i Kamila Pytka, szpadzista Wojciech Kolańczyk, pływak Filip Zaborowski, taekwondzistka Patrycja Adamkiewicz, Patryk Dobek na 400 metrów przez płotki i kulomiotka Klaudia Kardasz.

Udział naszych reprezentantów w zawodach uniwersjadowych wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki. Strategicznym Sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest Grupa LOTOS S.A.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj