Wioślarka Zuzanna Jasińska – złota medalistka Letniej Uniwersjady w Chengdu oraz para biegaczka narciarska Aneta Kobryń – brązowa medalistka Zimowej Uniwersjady w Turynie powalczą w Akademickich Mistrzostwach Polski w ergometrze wioślarskim. Organizatorzy zapowiadają atak na rekord w wadze lekkiej kobiet.
Chociaż ergometr wioślarski kojarzy się, ze żmudną pracą na siłowni, to właśnie zmagania na tej maszynie należą do jednych z najpopularniejszych w kalendarzu Akademickich Mistrzostw Polski. W niedzielę 23 marca do Warszawy przyjedzie blisko 630 studentów i studentek reprezentujących 58 uczelni z całego kraju.
Zawody odbędą się w hali Wojskowej Akademii Technicznej przy ul. Kartezjusza 1. Konkurencja rozgrywana będzie na 12 ergometrach wioślarskich, a dodatkowo przygotowane będą urządzenia sportowe w sali rozgrzewkowej. Uczestnicy rywalizować będą w kategorii lekkiej i open wśród kobiet i mężczyzn. Do pokonania będzie dystans 1000 m. Początek zawodów o godzinie 9:40. Uczestnicy ruszać będą seriami według prognozowanego wyniku.
– Ergometr to popularna dyscyplina, bo jest dostępna dla wszystkich. To jest bardziej siłowy sport niż wytrzymałościowy i nie zawsze tu wygrywają studenci, którzy mają zaplecze wioślarskie. Oni przez większość czasu są przygotowywani do startów na 2000 metrów, a to zupełnie inny wysiłek. Na tak krótkim dystansie roli nie odgrywa technika, więc często zdarzają się niespodzianki – opowiada Hanna Matula, organizatorka wydarzenia.
Na listach startowych widnieje Zuzanna Jasińska (Politechnika Gdańska), która podczas uniwersjady w Chengdu wywalczyła złoty medal w wioślarskiej jedynce kobiet, a w ubiegłym roku do swojego dorobku dołożyła złoto Akademickich Mistrzostw Świata w dwójce podwójnej wagi lekkiej. Poprawić swój wynik z ubiegłego roku zechce Aneta Kobryń z AWF Warszawa. Zdobywczyni dwóch brązowych medali w para biegach narciarskich z Turynu tym razem zaprezentuje swoją moc na ergometrze.
W kategorii lekkiej złotego medalu zdobytego przed rokiem bronić będą Meriam Mamieliekova. Studentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w lutym została mistrzynią świata w wioślarstwie halowym rozgrywanym w formule on-line i z pewnością jest w wysokiej formie. Na dobre miejsce liczyć może też ubiegłoroczna zwyciężczyni w wadze open – Monika Trawczyńska z Uniwersytetu Gdańskiego. Wśród mężczyzn na kolejny triumf apetyt mają ubiegłoroczni debiutanci – startujący w wadze lekkiej Kacper Mickiewicz (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy) i Jakub Sobański (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie) w wadze open.
– Mamy wiele kandydatek i kandydatów do medali i każdy ma niecałe trzy minuty, żeby pokazać to, na co długo się przygotowywali. Czasem ktoś może mieć swój dzień i pójdzie mu lepiej niż zakładał. Zmagania na ergometrze pozornie nie wydają się ciekawe, ale jak cała trybuna dopinguje uczestników i obserwuje płynące na monitorze łódki, to jest bardzo gorąco. Ja osobiście w tym krzyku zawsze słyszałam tylko jedną osobę – kolegę Janka, który prowadził naszą sekcję. Mogła krzyczeć cała drużyna, ale ja słyszałam tylko jego, jak mówi, że jeszcze mogę urwać pół sekundy – wspomina organizatorka zawodów, która na koncie ma srebrny medal AMP w typie uczelni.
Organizatorzy mają nadzieję, że gorący doping płynący z trybuny hali WAT poniesie uczestników AMP po rekordowe wyniki. Wśród kobiet te rezultaty zdążyły się już nieco zestarzeć. Najlepszy rezultat w historii imprezy w wadze open ma Anna Wierzbowska z UJ Kraków – 3:08.03 i osiągnięty został w sezonie 2014/2015. Natomiast w wadze lekkiej najlepszy wynik wynosi 3:25.7 i należy do Martyny Mikołajczak (WSG Bydgoszcz) z sezonu 2013/2014. To właśnie ten rezultat może być najbardziej zagrożony.
– Po cichu liczę, że zostanie pobity rekord w kategorii lekkiej u kobiet. Rezultat Anny Wierzbowskiej jest ponad wszystkimi i ona sama w sobie była doskonałą zawodniczką. Myślę, że wynik w lekkiej jest bardziej w zasięgu takich uczestniczek jak Meriam Mamieliekova. To jest bardzo mocna zawodniczka i mam nadzieję, że się uda pobić ten rekord – dodała Hanna Matula.
Wśród panów rekord AMP w ergometrze wioślarskim są nieco młodsze. Najlepszy czas w wadze lekkiej należy do Pawła Widawskiego (AK WSB Dąbrowa Górnicza) i wynosi 2:54.3. Natomiast w wadze open rekordowy wynik ustanowił wioślarz Michał Szpakowski (WSG Bydgoszcz) – 2:44.0 w sezonie 2018/2019. Czy ktoś zbliży się do tych czasów? Przekonamy się już wkrótce.
Niedzielna walka o medale w ramach Akademickich Mistrzostw Polski będzie kulminacją wydarzeń odbywających się w Warszawie. W sobotę w hali Wojskowej Akademii Technicznej rozegrany będzie Puchar AZS osad wioślarskich. Chęć udziału zgłosiło blisko 30 uczelni. Zmagania odbywają się na dystansie 500 metrów. Zawody rozgrywane są w kategoriach mieszanych, kobiet i mężczyzn. Planowany start zawodów o godzinie 18.
Akademickie Mistrzostwa Polski w ergometrze wioślarskim organizowane są przez AZS Warszawa. Partnerem wydarzenia jest Ministerstwo Sportu i Turystyki. Partnerem wydarzenia jest Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie.
Harmonogram AMP 2025 w ergometrze wioślarskim:
niedziela, 23.03.2025
9:40 – otwarcie zawodów
10:00 – 10:50 – start kategorii lekkiej kobiet
ok. 11:15 – start kategorii lekkiej mężczyzn
12:35 – wręczenie medali i dyplomów
13:05 – start kategorii open kobiet
ok. 14:15 – start kategorii open mężczyzn
ok. 16:15 – ceremonia zakończenia
Uczelnie uczestniczące w AMP 2025 w ergometrze wioślarskim:
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
Akademia Górnośląska w Katowicach
Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
Akademia Nauk Stosowanych Pile
Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
Akademia Kultury Fizycznej w Krakowie
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Collegium Medicum UMK w Bydgoszcz
Gdański Uniwersytet Medyczny
Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie
Politechnika Bydgoska
Politechnika Gdańska
Politechnika Krakowska
Politechnika Lubelska
Politechnika Łódzka
Politechnika Morska w Szczecinie
Politechnika Opolska
Politechnika Poznańska
Politechnika Rzeszowska
Politechnika Śląska w Gliwicach
Politechnika Świętokrzyska
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Politechnika Warszawska
Politechnika Wrocławska
Politechnika Łódzka
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Uniwersytet Gdański
Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum Kraków
Uniwersytet Jagielloński
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Uniwersytet Łódzki
Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej Lublin
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Uniwersytet Kaliski
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Opolski
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Uczelnia Państwowa w Sanoku
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Uniwersytet Rzeszowski
Uniwersytet Szczeciński
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu
Uniwersytet Warmińsko Mazurski w Olsztynie
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Uniwersytet Wrocławski
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie