11 lutego odbyła się ceremonia wręczenia nagród Europejskiej Federacji Sportu Akademickiego (EUSA). Wśród wyróżnionych znalazł się nasz projekt – Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS.

Podczas tegorocznej gali zostało przyznanych pięć corocznych nagród: cztery Medale Uznania oraz Order Zasługi. Były one wyrazem docenienia sukcesów oraz wkładu różnych osób i stowarzyszeń w rozwój sportu akademickiego.

Akademicki Związek Sportowy otrzymał nagrodę specjalną – Medal uznania dla stowarzyszeń członkowskich za organizację Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS, których celem jest integracja sportowców z niepełnosprawnościami w ogólnodostępnych zawodach sportowych.

– Jesteśmy bardziej niż szczęśliwi mogąc przyjąć to wielkie wyróżnienie za organizację Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS. Nasza organizacja z dumą wspiera studentów z niepełnosprawnościami. To jeden z głównych celów, aby uczynić brać studencką aktywnymi – powiedział prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak, Prezes AZS.

– IMP AZS to bardzo przemyślany, rozwojowy i nowatorski projekt dla studentów z niepełnosprawnościami. Projekt jest już gotowy, by wdrożyć go na skalę Europejską – dodała Marta Dalecka, Wiceprezes AZS ds. sportu osób z niepełnosprawnościami.

Działania Akademickiego Związku Sportowego po raz kolejny zostały zauważone przez władze EUSA. W 1999 i 2010 roku AZS otrzymał nagrodę dla najbardziej aktywnej narodowej organizacji studenckiej. Trzy lata temu EUSA uznała nasze stowarzyszenie jako odnoszące najwięcej sukcesów. Tym razem ucieszył nas fakt zauważenia stosunkowej młodej, jednak prężnie rozwijającej się gałęzi studenckiej aktywności fizycznej na polu osób z niepełnosprawnościami, jakim jest projekt Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS.

Warto nadmienić, że wyjątkowość projektu AZS skierowanego do osób z niepełnosprawnościami jest coraz częściej zauważana w Europie. W grudniu 2020 roku IMP AZS znalazły się w TOP-3 projektów z całej Unii Europejskiej. Inicjatywa KE skierowana była do instytucji publicznych, prywatnych i pozarządowych, których działania są ukierunkowane na włączenie społeczne wykluczonych grup.

Poniżej zapis wideo z ceremonii przyznania nagród EUSA: