Maraton gry w boccia coraz bliżej!

0
987

Za niespełna miesiąc reprezentacje Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podejmą próbę ustanowienia Rekordu Guinnessa w długości gry w boccia. To pierwsze takie przedsięwzięcie w historii sportu osób niepełnosprawnych w Akademickim Związku Sportowym!

Na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyła się konferencja poświęcona temu wydarzeniu. To właśnie w hali sportowej przy ul. Szafrana 6 zostanie przeprowadzona próba bicia rekordu Guinnessa. Początek zaplanowano na 1 czerwca na godzinę 10:00. Całodobowy pojedynek zakończy się dzień później o godzinie 10:30.

Wybór miejsca imprezy nie jest przypadkowy. Organizacja wydarzenia jest zwieńczeniem wieloletniej działalności w obrębie sportu osób niepełnosprawnych na Uniwersytecie Zielonogórskim. Studenci niepełnosprawni to nie tylko osoby, które wymagają rehabilitacji, to są też osoby, które chcą rywalizować, brać udział w zawodach sportowych.

– Obecnie mamy jedną z najlepszych, jeśli nie najlepszą, ofertę zajęć dla osób niepełnosprawnych na uczelniach polskich. Działamy w obrębie turystyki, boccia, pływania i gier sportowych w tak małym ośrodku akademickim – mówi dr Tomasz Grzybowski, kierownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Zadanie do wykonania podczas próby bicia rekordu zostało przydzielone przez firmę Guinness  jako najdłuższy maraton grania w boccia (gra indywidualna) przez 24 godziny. Oznacza to, że po jednym zawodniku z dwóch uczelni stoczy ze sobą mecz, który będzie trwał 24 godziny, a mecz rozegrany zostanie zgodny z przepisami BISFed.

Osoby z niepełnosprawnością pokażą nam, że potrafią te 24 godziny wytrwać praktycznie w jednym miejscu, z minimalnymi przerwami i pokażą, że bariery można łamać praktycznie w każdym wymiarze – komentuje Marta Dalecka, kierownik sekcji sportu osób niepełnosprawnych AZS UZ i koordynatorka IMP AZS.

Współpraca: Dawid Piechowiak