Mamy czworo ambasadorów FISU!

0
615
foto: FISU

Czwórka Polaków wzięła udział w FISU Volunteer Leaders Academy 2019. Była to już trzecia edycja tego wydarzenia. Szkolenie było dedykowane wolontariuszom oraz liderom wolontariatu z całego świata pracującym na co dzień w swoich krajach z uniwersyteckimi związkami sportowymi.

Podobnie jak w latach poprzednich miejscem zakwaterowania było Volga Youth Centre niedaleko miasta Kazań. Polską delegację tworzyli: Patrycja Cyniak z Łodzi, Marika Chilicka z Wrocławia, Jagoda Zaręba z Bydgoszczy oraz Tobiasz Nowacki z Poznania. W akademii wzięło udział blisko 100 osób z 80 krajów całego świata. Pierwszego dnia zostaliśmy podzieleni na grupy, w których pracowaliśmy przez cały tydzień. Każda grupa skupiała się na jednych z przyszłorocznych Akademickich Mistrzostw Świata. Należy wspomnieć, że trzy z tych grup pracowały nad programem wolontariackim imprez, które w przyszłym roku będą odbywać się w Polsce. Chodzi o piłkę ręczną w Łodzi, gry umysłowe w Bydgoszczy oraz futsal w Poznaniu.

O tym jaką renomę ma polski Akademicki Związek Sportowy świadczy zaproszenie przez Fernando Parente (FISU Executive Committee) do wspólnego podzielenia się swoimi doświadczeniami Patrycji i Tobiasza. Drugiego dnia obydwoje mogli przybliżyć uczestnikom sposób organizacji imprez mistrzowskich w Polsce. Było to dla nich i dla nas sporym wyróżnieniem.

Obowiązkowym punktem dnia był trening z Tatianą Nikuliną, której doświadczenie w pracy z wolontariuszami jest na prawdę imponujące. Pracowała w grupie zarządzającej wolontariatem podczas takich imprez jak Mundial w 2018, Olimpiada w Soczi czy tegoroczna Uniwersjada we Włoszech. Dzięki pokazaniu sposobów zarządzania, rekrutowania oraz motywowania wolontariuszy nasza praca w przyszłości na pewno będzie łatwiejsza. Obowiązkowym punktem dnia była też aktywność fizyczna. Organizatorzy zadbali o to, żebyśmy się nie nudzili i przygotowali szereg atrakcji oraz możliwości zmierzenia się z nietuzinkowymi aktywnościami fizycznymi.

Nie zabrakło też krótkiej wizyty w Kazaniu oraz zwiedzania miasta. Zarówno w ostatni jak i przedostatni dzień mogliśmy zobaczyć obiekty, na których organizowana była Uniwersjada w 2013 roku, Kremlin oraz rzeki Wołgę i Kazankę. Ostatniego dnia po porannych prezentacjach naszych projektów nadszedł czas na ceremonię zakończenia oraz wręczenie certyfikatów Ambasadorów FISU 2019-2020. Z dumą możemy powiedzieć, że Polska i AZS mają aktualnie największą liczbę osób pełniących tę funkcję. Zaświadczenia wręczał nie kto inny jak Oleg Matysin, aktualny prezydent FISU.

Oczywiście jak to bywa w naszej sportowo akademickiej rodzinie szkolenie zostało zwieńczone kulturalną imprezą pożegnalną. Na szczycie szklanej piramidy, z której rozciągał się widok na całe miasto, obiecywaliśmy sobie, że spotkamy się w przyszłości. Mam nadzieję, że każdego z nowych członków rodziny, jaką wspólnie teraz tworzymy, będziemy miał okazję zobaczyć w ich rodzinnych stronach.

Autor: Tobiasz Nowacki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here