Podwójnym zwycięstwem opolskiej Akademii Nauk Stosowanych Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji zakończyły się finały siatkarskich Akademickich Mistrzostw Polski, które odbywały się w Opolu. To żadna niespodzianka, bowiem w obu ekipach nie brakuje zawodników grających na najwyższym zawodowym poziomie w kraju. – Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że znów obroniliśmy tytuł, choć łatwo nie było – mówią zgodnie zwycięzcy tegorocznej edycji AMP.
Siatkarki i siatkarze rywalizowali w czterech opolskich halach przez trzy dni. Podczas sobotniej rywalizacji wyklarował się skład drużyn walczących o medale. W pierwszym półfinale zagrali jeden z faworytów do zwycięstwa w całym turnieju, czyli Akademia Nauk Stosowanych Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu z Państwową Akademią Nauk Społecznych w Krośnie. Lepsza okazała się pierwsza (2:0) z tych ekip, której przewodzą gracze z PlusLigi, m.in. Dawid Woch (Asseco Resovia) czy Fabian Majcherski (Trefl Gdańsk). Okazało się, że finałowym rywalem opolan będzie ekipa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (na co dzień występuje w PLS 1. Lidze), która ograła Politechnikę Gdańską również bez straty seta.
Podobnie było wśród kobiet, bowiem do finałów awansowali faworyci. Zgodnie z przewidywaniami w meczu o złoto zameldowały się zawodniczki ANS WSZiA Opole, które w półfinale pokonały innego mocnego rywala do zwycięstwa w całym turnieju, czyli Państwową Akademię Nauk Stosowanych w Nysie (2:0). Drugimi finalistkami zostały siatkarki Akademii Humanitas w Sosnowcu, które pokonały Uniwersytet Gdański również 2:0.
W finałach można było ponownie spodziewać się najwyższego poziomu sportowego, a kibice, którzy śledzili spotkania, na pewno się nie zawiedli. W meczu o złoto naszpikowana gwiazdami ekipa ANS WSZiA Opole po niesamowicie wyrównanym, pięciosetowym wygrała z równie silną drużyną AGH Kraków. Na trzecim miejscu podium stanęła drużyna Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie, która pokonała Politechnikę Gdańską 3:1.
– Wygrywanie nam się nigdy nie znudzi, ale my na AMP-y przyjeżdżamy po to, żeby się dobrze bawić i integrować z chłopakami i dziewczynami z naszej uczelni. Tworzymy jedną wielką rodzinę, a wynik jest tylko dodatkiem. Oczywiście oczekujemy od siebie, że to my wrócimy ze złotem, ale najważniejsza jest ta atmosfera wokół nas. Te przyjaźnie zostają na cały rok i przy kolejnej edycji znów mamy co pielęgnować i wspominać – mówi Woch.
Żeński finał również stał na wysokim poziomie i choć zawodniczki Akademii Humanitas w Sosnowcu robiły wszystko, by przeciwstawić się opolankom, ta sztuka im się nie udało. ANS WSZiA zwyciężyła po trzech wygranych setach i obroniła tytuł! Brązowe medale zawisły natomiast na szyjach zawodniczek Państwowej Akademii Nauk Społecznych w Nysie, które pokonały Uniwersytet Gdański 3:1.
– Jesteśmy bardzo szczęśliwe, że po raz drugi z rzędu udało nam się obronić tytuł. Uczelnia ma się czym chwalić, a nam też jest fajnie pograć po sezonie ligowym. Tak naprawdę spotykamy się pierwszy raz, jesteśmy z wielu drużyn z całej Polski i jest to zupełnie inna siatkówka. Mamy kilka dni na zgranie i pokazanie, co tak naprawdę potrafimy. Oczywiście znalazł się też czas na zabawę, ale od ćwierćfinałów to już poważne granie, a my jesteśmy profesjonalistkami – mówi Marta Pamuła, zawodniczka ANS WSZiA, która na co dzień występuje w ekstraklasowym UNI Opole.
Organizatorzy wyróżnili również najlepszych zawodników specjalnymi nagrodami memoriałowymi. Wyróżnienie m. Krystyny Hajec-Wleciał, która która przez 15 lat reprezentowała barwy AZS AWF Warszawa, otrzymała Amelia Bogdanowicz z Akademii Humanitas w Sosnowcu. Z kolei wśród mężczyzn nagrodę im. Kazimierza Wejcherta, który od 1928 roku reprezentował barwy czołowej w tamtych czasach drużyny AZS Warszawa, wręczono Dawidowi Wochowi z ANS WSZiA w Opolu.
– Z organizacji zawodów jestem zadowolony, bo mamy sam pozytywny oddźwięk. O sprawy sportowe można było być spokojnym, bo przecież wystąpiło wielu doświadczonych ligowców, którzy wręcz byli ozdobą tych zawodów. Faworyci dostali się do strefy medalowej, w której walczyli już o tytuł. Dla nas organizacja AMP-ów to pole doświadczalne dla działaczy, którzy uczą się tego przez cały rok. Myślę, że to dla nich duża lekcja. Cieszę się też, że pomaga nam całe środowisko akademickie z miasta, na czele z Uniwersytetem Opolskim czy innymi uczelniami. Ważne, że mamy takie pole do doświadczeń i wspólnie możemy się wspierać – podsumował Tomasz Wróbel, prezes KU AZS Politechniki Opolskiej, organizatora zawodów.
Organizatorem wydarzenia był AZS Politechniki Opolskiej. Partnerami wydarzenia byli Politechnika Opolska, Miasto Opole i Samorząd Województwa Opolskiego. Projekt Akademickich Mistrzostw Polski prowadzony jest przez Akademicki Związek Sportowy i współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem rozgrywek jest PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Wyniki turnieju finałowego AMP w siatkówce kobiet:
Mecz o 11. miejsce:
Uniwersytet Rzeszowski – Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy 1:2
Mecz o 9. miejsce:
Uniwersytet Warszawski – Akademia Nauk Stosowanych w Ostrowcu Świętokrzyskim 0:2
Mecz o 7. miejsce:
Państwowa Akademia Nauk Społecznych w Krośnie – Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie 2:0
Mecz o 5. miejsce:
Uniwersytet w Siedlcach – Politechnika Gdańska 1:2
Mecz o 3. miejsce:
Uniwersytet Gdański – Państwowa Akademia Nauk Społecznych w Nysie 1:3
Finał:
Akademia Nauk Stosowanych Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu – Akademia Humanitas w Sosnowcu
Klasyfikacja końcowa:
1. Akademia Nauk Stosowanych Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu
2. Akademia Humanitas w Sosnowcu
3. Państwowa Akademia Nauk Społecznych w Nysie
4. Uniwersytet Gdański
5. Politechnika Gdańska
6. Uniwersytet w Siedlcach
7. Państwowa Akademia Nauk Społecznych w Krośnie
8. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie 2:0
9. Akademia Nauk Stosowanych w Ostrowcu Świętokrzyskim
10. Uniwersytet Warszawski
11. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
12. Uniwersytet Rzeszowski
13.-16. Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Politechnika Opolska
Wyniki turnieju finałowego AMP w siatkówce mężczyzn:
Mecz o 11. miejsce:
Akademia Kultury Fizycznej w Krakowie – Uniwersytet Rzeszowski 1:2
Mecz o 9. miejsce:
Szkoła Główna Gospodarki Wiejskiej w Warszawie – Akademia Nauk Społecznych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu 0:2
Mecz o 7. miejsce:
Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie – Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie 0:2
Mecz o 5. miejsce:
Wyższa Szkoła Gospodarki Bydgoszcz – Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie 0:2
Mecz o 3. miejsce:
Państwowa Akademia Nauk Społecznych w Krośnie – Politechnika Gdańska 3:1
Finał:
Akademia Nauk Stosowanych Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu – Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie 3:2
Klasyfikacja końcowa turnieju mężczyzn:
1. Akademia Nauk Stosowanych Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu
2. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
3. Państwowa Akademia Nauk Społecznych w Krośnie
4. Politechnika Gdańska
5. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
6. Wyższa Szkoła Gospodarki Bydgoszcz
7. Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
8. Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
9. Akademia Nauk Społecznych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu
10. Szkoła Główna Gospodarki Wiejskiej w Warszawie
11. Uniwersytet Rzeszowski
12. Akademia Kultury Fizycznej w Krakowie
13.-16. Politechnika Opolska
Politechnika Łódzka
Politechnika Warszawska
Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu