Historyczny sukces w kończącym się sezonie na otwartych torach odnieśli nasi łucznicy. W Żywcu męska drużyna AZS Surma Poznań zdobyła srebrny medal Ekstraklasy Łuczniczej, czyli drużynowych Mistrzostw Polski seniorów.

Drużyna poznańskiego AZS w składzie Ryszard Janiszewski, Seweryn Janus, Mateusz Malak i Maksymilian Osuch przed ostatnią rundą Ekstraklasy zajmowała drugie miejsce, więc do Żywca jechała z wielkimi nadziejami. Podczas dwudniowej rywalizacji poznaniacy stanęli na drugim stopniu podium, co ostatecznie dało im srebrny medal!

– To oczywiście bardzo dobry wynik, który uzyskaliśmy, strzelając konsekwentnie przez cały sezon. W każdej kolejnej rundzie stawaliśmy na podium i choć nigdy nie był to najwyższy stopień, to wystarczyło, aby zebrane przez nas punkty zapewniły nam ostatecznie druga lokatę. Nasza wysoka forma i zgranie w drużynie zapewniły nam srebrny medal w końcowej klasyfikacji – z czego bardzo się cieszę – komentował po odebraniu srebrnego medalu Mateusz Malak.

Sekcja łucznicza sezon 2021 na otwartych torach można uznać za bardzo udany. Medal na mistrzostwach Polski juniorów zdobył Maksymilian Osuch, mistrzostwa Polski młodzieżowców sekcja zakończyła z aż trzema brązowymi krążkami (zdobyli je: drużyna Michał Czapczyk, Konrad Kasprzak i Mateusz Ogrodowczyk, mikst Konrad Kasprzak i Julia Czyż oraz indywidualnie Konrad Kasprzak), a na mistrzostwach Polski studentów Michał Czapczyk wystrzelał srebro. Drużynowe srebro seniorów to kolejny tak duży sukces klubu z Poznania. Wcześniej wicemistrzostwo Polski AZS zdobył w 2011 roku.

Sekcja powstała w 2006 roku na bazie zawodników KS Surma Poznań i występuje pod nazwą AZS Surma Poznań. Aktywność poznańskich łuczników koncentruje się na szkoleniu dzieci i młodzieży (w tym roku zajęli wysokie czwarte miejsce w systemie sportu młodzieżowego z rekordową liczbą punktów), ale nie brakuje też już osiągnięć wśród seniorów. W sekcji znajdują się również studenci, którzy reprezentują głównie Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Politechnikę Poznańską. Największymi sukcesami są starty na Mistrzostwach Europy (Mateusz Ogrodowczyk, Julia Czyż) oraz Uniwersjadzie (Ogrodowczyk).

A teraz powoli zbliżamy się już w kierunku otwarcia sezonu halowego, gdzie łucznicy AZS również będą walczyć o najwyższe miejsca na podium.