Akademicki tenis na dobre zadomowił się w Łodzi. Po ubiegłorocznym półfinale AMP w tenisie i EUG przyszedł czas na turniej finałowy AMP. Już w najbliższy weekend 16 zespołów kobiet i 16 zespołów mężczyzn powalczy na kortach AZS i MKT o tytuł akademickich mistrzów Polski.
Finał AMP w tenisie powraca do Łodzi po czterech latach, ale w międzyczasie odbywały się tu półfinały, a przed rokiem – turnieje w ramach European Universities Games. Organizatorem AMP jest AZS Łódź. Studenci będą rywalizować na kortach gospodarzy na słynnym Lumumbowie oraz na kortach Miejskiego Klubu Tenisowego usytuowanych w Parku im. Poniatowskiego.
– Przed rokiem gościliśmy na AZS studentów z całej Europy, którzy walczyli o medale EUG Łódź 2022. Cieszymy się, że i tym razem nasz obiekt będzie wypełniony przez studentów rywalizujących w finale AMP. Po raz pierwszy jako organizatorzy zdecydowaliśmy się także na skorzystanie z gościnności MKT. Wszystko organizacyjnie jest już dopięte na ostatni guzik, teraz pozostaje nam już tylko liczyć na ładną pogodę, która pozwoli przeprowadzić cały turniej na kortach zewnętrznych -przyznaje prezes AZS Łódź, Lech Leszczyński. – Tenis cieszy się w Polsce bardzo dużą popularnością, także w wydaniu akademickim, o czym świadczy liczba uczestników w obu turniejach półfinałowych. Mamy nadzieję na duże emocje i grę na wysokim poziomie w długi weekend w Łodzi – dodaje.
W finale AMP weźmie udział 16 zespołów kobiet i 16 drużyn mężczyzn, wyłonionych w turniejach półfinalowych w strefie północnej i południowej. Dziewięć uczelni ma swoich reprezentantów zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn – Akademia im. Leona Koźmińskiego w Warszawie, Politechnika Poznańska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny w Łodzi i Uniwersytet Warszawski.
Faworytów należy upatrywać w zwycięzcach turniejów półfinałowych i obrońcach tytułów. Wśród kobiet przed rokiem triumfowała Akademia Leona Koźmińskiego, a wśród mężczyzn Akademia Kaliska. W składzie uczelni z Kalisza wystąpi bohater plakatu finału AMP – Piotr Matuszewski, który powalczy o swój piąty tytuł akademickiego mistrza Polski. W latach 2018-2020 wygrywał AMP jako student Uniwersytetu Łódzkiego, a przed rokiem w barwach Akademii Kaliskiej. O zwycięstwo nie będzie jednak łatwo, bo apetyt na sukces tradycyjnie ma także męski zespół ALK Warszawa, który rok temu cieszył się ze złota na EUG, a pod koniec maja pokonał Akademią Kaliską w finale w strefie A. Na południu wśród mężczyzn najlepszy był AWF Kraków. W półfinałowych turniejach pań triumfował Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.
Zawody rozpoczną się w piątek, 9 czerwca 2023 roku o 8:00. W pierwszej fazie turnieju zespoły będą rywalizować w czterozespołowych grupach. Po dwie najlepsze drużyny awansują do ćwierćfinałów. Zwycięzcy będą walczyć w strefie medalowej, a przegranym pozostanie rywalizacja o miejsca 5-8. Tradycyjnie do wręczenia oprócz medali w klasyfikacjach generalnych są także trofea w typach uczelni. Decydujące rozstrzygnięcia zapadną w niedzielę. Plan gier jest dostępny TUTAJ. Zachęcamy także do śledzenia strony na Facebooku, gdzie na bieżąco będą pojawiały się wyniki turnieju.
Podczas turnieju zostaną wręczone specjalne wyróżnienia dla najlepszego tenisisty i dla najlepszej tenisistki. Zawodniczka otrzyma nagrodę im. Jadwigi Jędrzejowskiej, reprezentantki AZS Kraków, jednej z najwybitniejszych polskich tenisistek, której wyczyny przebiła dopiero Agnieszka Radwańska. Jędrzejowska urodziła się w 1912 roku w Krakowie. Po raz pierwszy zagrała w mistrzostwach Polski w wieku 15 lat. Do 1966 roku zdobyła 65 tytułów mistrzyni kraju i 26 tytułów międzynarodowej mistrzyni Polski. Osiągała wybitne wyniki na najważniejszych imprezach światowych, sześciokrotnie docierając do finałów wielkoszlemowych turniejów i wygrywając debla w mistrzostwach Francji roku 1939. Było to pierwsze w dziejach wielkoszlemowe zwycięstwo reprezentanta Polski. Dwa lata wcześniej na kortach Wimbledonu była o sześć piłek od zwycięstwa indywidualnego. Przez 24 lata była liderką krajowego rankingu. Jako pierwsza w Polsce otrzymała nagrodę „Zasłużony mistrz sportu”. Zmarła w 1980 roku.
Najlepszy zawodnik otrzyma zaś nagrodę im. Przemysława Warmińskiego. Przemysław Warmiński urodził się w 1908 roku. Od 1924 roku był zawodnikiem AZS Poznań, wielokrotnym mistrzem Poznania, Wielkopolski i akademickim mistrzem Polski. Do jego największych osiągnięć trzeba zaliczyć wicemistrzostwo kraju w grze pojedynczej (1929 rok) i dwa tytuły mistrzowskie (w 1932 roku w deblu z Ignacym Tloczyńskim i w 1930 roku w mikście z Jadwigą Jędrzejowską). Czterokrotnie wystąpił w meczach Pucharu Davisa. Był najlepszym tenisistą AZS okresu międzywojennego, zdobywając ze swoim klubem drużynowe wicemistrzostwo kraju w 1929 roku. W barwach AZS Poznań grał także w hokeja na lodzie, wygrywając w 1934 roku mistrzostwa Polski. Był ponadto trenerem polskiej reprezentacji hokejowej. Po zakończeniu kariery sportowej został cenionym dziennikarzem. W swoich tekstach ostrzegał przed zagrożeniem ze strony hitlerowskich Niemiec. Zmobilizowany jako podporucznik dowodził plutonem podczas obrony Warszawy, broniąc barykady na Grochowie. Cieszył się opinią niezwykle odważnego oficera. Wielokrotnie podkreślał, że „nie chciałby być posądzony o tchórzostwo”. Poległ 26 września 1939 roku.
Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Finałowy turniej AMP w tenisie został objęty honorowym patronatem Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej. Partnerami wydarzenia są Uniwersytet Łódzki i Politechnika Łódzka.
Fot. Kinga Sałata