Las to nie tylko miejsce, w którym możesz spacerować. Badania dowodzą, że niektóre zbawienne korzyści wynikające z przebywania na łonie natury mogą utrzymywać się co najmniej tydzień, a maksymalnie nawet miesiąc po wizycie w lesie.

Podczas obcowania z naturą jesteśmy poddawani wielu bodźcom. Według badacza Ming Kuo z Uniwersytetu Chicago wpływają one na szereg funkcji w naszym organizmie. Uzdrawiająca moc natury pobudza układ odpornościowy, wpływa na aktywność parasympatyczną, co z kolei ma związek z aktywnością układu sympatycznego, dzięki czemu nasz organizm wraca do stanu równowagi. Według naukowców (min. badania Margaret Hansen z Uniwersytetu w San Francisco) wizyty w lesie wpływają również korzystnie na układ krążenia, oddechowy, hormonalny oraz sferę mentalną.

Dzięki praktykowaniu spacerów leśnych wzmacniamy poczucie relaksu i wyciszenia, poprawia się klarowność umysłu. Prowadzi to w konsekwencji do lepszej koncentracji oraz pobudzenia kreatywności. Kiedy wpuszczasz las do swojego wnętrza, wspiera on naturalną zdolność do uruchamiania procesów naprawczych, a co a tym idzie wspomaga mechanizmy samouzdrawiania.

M. Amos Clifford, współpracując z Association of Nature and Forest Therapy Guides and Programes (ANFT) opisał, w jaki sposób możemy czerpać z natury, opierając się na japońskiej filozofii shinrin – yoku (kąpiele leśne). Dzięki metodzie możesz wzmocnić wpływ natury na swój organizm i doświadczyć licznych korzyści, takich jak większe odprężenie, poprawa kondycji fizycznej czy wparcie zdrowia. Techniki Clifforda to nie to samo, co piesze wycieczki, możesz zyskać znacznie więcej. Podczas kąpieli leśnych drzewa zapraszają do partnerskiej współpracy w ramach praktyki z naturą. Daj się temu ponieść…

Dalsze informacje na temat technik kąpieli leśnych znajdziesz w kolejnym artykule, który już niebawem pojawi się na portalu pasja.azs.pl.

Więcej na temat holistycznego podejścia do zdrowia i stylu życia na facebooku i instagramie.

Tekst: Marta Gębala
Ilustracja: Angelina Jusiak
Fotografia: Monika Witkowska


O autorce:

Marta Gębala – z wykształcenia fizjoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz nauczyciel wychowania fizycznego, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Kwalifikacje trenerskie i instruktorskie w zakresie form tanecznych oraz form prozdrowotnych takich jak pilates czy joga. Członek Krajowej Izby Fizjoterapeutów oraz członek Rady Zarządu Głównego AZS ds. sportu osób z niepełnosprawnościami. Nauczyciel akademicki w Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prowadząca szkolenia, warsztaty, organizator eventów sportowo-rekreacyjnych. Jej pasją jest holistyczne spojrzenie na różne aspekty naszego zdrowia, a misją propagowanie zdrowego stylu życia poprzez zastosowanie różnych form relaksacji oraz regeneracji organizmu.