Lake Placid 2023. Liczymy na medale w kombinacji norweskiej

0
1151
fot. FIS Nordic Combined World Cup

Czworo Polaków wystartuje w kombinacji norweskiej podczas zimowej uniwersjady w Lake Placid. O czołowe lokaty za oceanem mają zamiar powalczyć Joanna Kil oraz Andrzej Szczechowicz.

15 uniwersjadowych medali zdobyli do tej pory polscy kombinatorzy norwescy. Najlepiej radziliśmy sobie w tej dyscyplinie na przestrzeni ostatnich 12 lat, podczas których nasi zawodnicy aż 14 razy stawali na podium. Ośmiokrotnie, z czego sześciokrotnie na najwyższym stopniu, uczynił to Adam Cieślar, medalista uniwersjad we włoskim Trentino, słowackim Szczyrbskim Jeziorze i kazachskich Ałmatach.

W gronie nominowanych do startu w kombinacji norweskiej w USA znaleźli się sami debiutanci. Jednym z nich jest Andrzej Szczechowicz. 22-latek z Wisły Zakopane wysoko zawiesza sobie poprzeczkę w kwestii rezultatów w Lake Placid.

– Nigdy jeszcze nie startowałem w USA. Nie mamy jeszcze pełnej wiedzy, kto wystąpi. Niezależnie od tego, mam dość duże oczekiwania co do swoich wyników. Chciałbym się pokazać z dobrej strony i powalczyć o medal. W ostatnich tygodniach starałem się poprawić swoją technikę na skoczni. Liczę, że w Lake Placid będę w dobrej formie – wierzy olimpijczyk z Pekinu.

Przed rokiem Szczechowicz debiutował w Pucharze Świata. Do tej pory wystąpił w pięciu konkursach, jednak wciąż musi poczekać na swoje pierwsze pucharowe „oczka”. Owocny debiut w tym cyklu zanotowała natomiast Joanna Kil. W swoim premierowym starcie w austriackim Ramsau zajęła 19. miejsce, będąc tym samym pierwszą Polką, która zdobyła punkty w PŚ w kombinacji norweskiej.

– Do zawodów podeszłam na luzie. Nie stresowałam się, nie wywierałam na sobie żadnej presji. Nie miałam żadnych oczekiwań, bo latem nie było nawet planów, bym startowała w Pucharze Świata. Nie potraktowałam jednak tych zawodów, by je po prostu zaliczyć, ale chciałam powalczyć o jak najlepsze miejsce. Mogę być z siebie zadowolona – mówiła Kil po debiucie w PŚ, cytowana za pzn.pl. – Uniwersjada to mój główny cel na ten sezon. Dostałam możliwość startu na niej pod warunkiem zdobycia punktów w Pucharze Kontynentalnym w Lillehammer (…). W USA chciałabym powalczyć i wiem, że dopiero wracam do międzynarodowych startów, czemu, towarzyszy duży stres. Dam z siebie wszystko, będę chciała walczyć o jak najlepszy wynik. Chciałabym też udowodnić sobie przede wszystkim, że da się walczyć o czołowe miejsca – opowiadała z kolei w grudniowej audycji „Strefa sportu” na antenie Polskiego Radia Czwórka.

Skład naszej kadry na uniwersjadę w Ameryce Północnej uzupełniają inni niespełna 23-letni kombinatorzy – Adam Skupień i Paweł Szyndlar, studenci Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

Rywalizacja kombinatorów norweskich w Lake Placid rozpocznie się 13 stycznia od startów w indywidualnym Gundersenie (dwie serie skoków i bieg na 15 km). Dwa dni później panowie i panie powalczą w biegu masowym (bieg 10 km i dwie serie skoków). 17 stycznia zawodników czekają zmagania drużynowe w sprincie i Gundersenie. Z kolei 19 stycznie na starcie staną sprinterskie drużyny mieszane.

Start reprezentantów Polski w zimowej uniwersjadzie w Lake Placid wspierają strategiczny sponsor AZS – Grupa PZU S.A., Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Akademicka Reprezentacja Polski w kombinacji norweskiej na zimową uniwersjadę Lake Placid 2023

Joanna Kil (uczelnia PPUZ Nowy Targ / klub KS Chochołów), Adam Skupień (AWF Katowice / LKS Poroniec Poronin), Andrzej Szczechowicz (AWF Katowice / TS Wisła Zakopane), Paweł Szyndlar (AWF Katowice / LZS Sokół Szczyrk)