Lake Placid 2023. Biathloniści marzą o niespodziance

0
967

Ośmioro polskich biathlonistów powalczy o medale zimowej uniwersjady w Lake Placid. Czy któryś z biało-czerwonych sprawi niespodziankę i nawiąże do sukcesów Tomasza Sikory lub Weroniki Nowakowskiej?

Historia startów naszych zawodników w biathlonowej rywalizacji na uniwersjadach jest niezwykle bogata. Do tej pory polscy specjaliści od biegów na nartach i strzelania do tarczy zdobyli 21 medali w najważniejszej z akademickich imprez. Duża w tym zasługa najbardziej rozpoznawalnych postaci naszego biathlonu. Siedem razy na podium stawał Tomasz Sikora, w tym aż pięciokrotnie na jego najwyższym stopniu. Z kolei pięć medali z dwóch uniwersjad ma w swojej kolekcji Weronika Nowakowska, a podwójną mistrzynią z Innsbrucka z 2005 roku jest Magdalena Gwizdoń.

Chociaż w Akademickiej Reprezentacji Polski nie ma liderów aktualnej kadry narodowej w biathlonie, to nie brakuje w niej zawodników, którzy mogą skutecznie powalczyć o wysokie miejsca. Jednym z nich jest Przemysław Pancerz. 24-latek z AZS AWF Wrocław jako jedyny z grona kadrowiczów na Lake Placid ma doświadczenie z poprzedniej uniwersjady w Krasnojarsku. W Rosji Pancerz spisał się przyzwoicie – w biegu indywidualnym na 20 km zajął dziesiątą pozycję, a w pozostałych trzech konkurencjach meldował się w pierwszej dwudziestce stawki.

– Chciałbym poprawić swoje miejsce z Krasnojarska. Duży osiągnięciem w Lake Placid będzie wejście do TOP 6. Jestem dużo lepszym zawodnikiem niż cztery lata temu – mówi wprost Pancerz, który z sentymentem wspomina poprzednią uniwersjadę w Krasnojarsku. – W Rosji były małe igrzyska olimpijskie, wszystko przygotowane na bardzo wysokim poziomie – dodaje.

Biathloniści rozpoczną rywalizację w Lake Placid 14 stycznia od biegów indywidualnych. Po dwóch dniach staną oni do walki w ramach sztafet mieszanych. Z kolei 18 stycznia zawodnicy powalczą w sprincie, a dzień później – w biegu pościgowym. Zmagania w biathlonie zakończą się 21 stycznia mass startem.

Start reprezentantów Polski w zimowej uniwersjadzie w Lake Placid wspierają strategiczny sponsor AZS – Grupa PZU S.A., Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Akademicka Reprezentacja Polski w biathlonie na zimową uniwersjadę w Lake Placid 2023

Wiktoria Celczyńska, Patryk Bryn (oboje uczelnia: AWF Katowice / klub: AZS AWF Katowice), Anna Nędza-Kubiniec (Uczelnia Korczaka Katowice / BKS WP Kościelisko), Barbara Skrobiszewska (KANS Jelenia Góra / MKS Karkonosze Jelenia Góra), Klaudia Topór (WSE Kraków / BKS WP Kościelisko), Wojciech Janik, Wojciech Filip, Przemysław Pancerz (wszyscy AWF Katowice / AZS AWF Wrocław)

fot. Dmitriy Yevenko/PZBiath