Nowy sezon Akademickich Mistrzostw Polski tradycyjnie rozpoczną futsalistki. Jeden z dwóch turniejów półfinałowych, w którym wystąpi 17 zespołów, odbędzie się w stolicy Wielkopolski. Gospodarzem zawodów jest AZS Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Mistrzostwa rozegrane zostaną w halach sportowych UAM oraz poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego od 26 do 28 stycznia. Ekipy, które wybiorą pełny wariant uczestnictwa w AMP,przygotowany przez organizatorów, ugości Hotel Novotel Malta, położony na najpiękniejszych terenach rekreacyjnych w Poznaniu. I właśnie takie zapowiadają się mistrzostwa, jako czas nie tylko zaciętej sportowej rywalizacji, ale również rekreacji i wypoczynku. Prezes KU AZS UAM, Łukasz Stypa zapewnia, że razem ze współpracownikami stworzy uczestniczkom futsalowych zmagań bardzo dobre warunki pobytu w Poznaniu.

Dzięki temu że rzutem na taśmę do rywalizacji w strefie zgłosiła się drużyna Politechniki Poznańskiej, nie sześć, jak pierwotnie zakładano, a siedem zespołów ze strefy „A” awansuje do turnieju finałowego AMP (Warszawa, 22-25 lutego). Wśród faworytów znajdują się dwa zespoły z Wielkopolski, złote i srebrne medalistki Akademickich Mistrzostw Poznania i Wielkopolski (AMPiW), czyli ekipy Akademii Wychowania Fizycznego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, które ślepy los skojarzył w jednej grupie eliminacyjnej.

– Rywalizację w Wielkopolsce rozstrzygnęłyśmy na naszą korzyść dość niespodziewanie, lecz jednak zasłużenie – mówi Natalia Modrzejewska, trenerka AWF. – Przygotowania do turnieju półfinałowego AMP rozpoczęłyśmy już następnego dnia po tym zwycięstwie. Zespół jest mocny i na pewno powalczy o awans i to z wysokiego miejsca. Trenujemy intensywnie w hali, ale spotykamy się także na „orlikach”, żeby w okresie przygotowawczym do AMP jak najwięcej czasu spędzać z piłką. Obawiam się niestety, że jeśli awansujemy do turnieju finałowego, w terminie lutowym w Warszawie z różnych przyczyn nie będę dysponowała kompletnym zespołem.

Trener wicemistrzyń, Wojciech Weiss z UAM podkreśla z kolei, że jego zespół występuje w futsalowej ekstraklasie i w środku sezonu nie mógł zarządzić specjalnych przygotowań w związku z półfinałem AMP. – Gramy bardzo często, łącząc intensywny udział w rozgrywkach PZPN z rywalizacją akademicką. Oczywiście żałuję złotego medalu AMPiW. Pragnę jednak zwrócić uwagę, że w bezpośrednich meczach z AWF Poznań w bieżącym sezonie moja drużyna wygrała 2:0 i zremisowała 3:3. Absolutnie nie mamy więc kompleksów przed tym zespołem. Poza tym bronimy w AMP tytułu mistrzowskiego wywalczonego w ubiegłym roku i zdaję sobie sprawę, że UAM jest wymieniany w gronie faworytów.

Warto dodać, że w stolicy Wielkopolski zagra także brązowy medalista poprzednich finałów. Uniwersytet Gdański w grupie spotka się m.in. z Politechniką Gdańską, którą w rozgrywkach środowiskowych pokonał 10:1. Nie zobaczymy natomiast drużyny Uniwersytetu Warszawskiego, która w tym roku będzie organizatorem zmagań o medale i w eliminacjach startować nie musi.

Patronat nad rywalizacją futsalistek w strefie „A” objął Polski Związek Piłki Nożnej oraz Miasto Poznań. Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Więcej o turnieju na profilu facebookowym.

Grupy strefy A AMP 2024 w futsalu kobiet

Grupa A: UAM Poznań, AWF Poznań, PW Warszawa, WAT Warszawa
Grupa B: UWM Olsztyn, AWF Warszawa, PŁ Łódź, SGH Warszawa
Grupa C: UG Gdańsk, WSG Bydgoszcz, PG Gdańsk, ANS Konin
Grupa D: UŁ Łódź, UMEd Łódź, AWFiS Gdańsk, PP Poznań, AMW Gdynia

Tekst: Piotr Kuś