Uniwersytet Jagielloński wśród kobiet i Akademia Górniczo-Hutnicza wśród mężczyzn zwyciężyły w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski we wspinaczce sportowej, które zakończyły się w niedzielę w Katowicach.

Studenci krakowskich uczelni nie dali szans swoim rywalom, co najlepiej widać w wynikach drużynowych w poszczególnych typach uczelni. Uniwersytet Jagielloński wygrał wśród kobiet w rywalizacji uniwersytetów, AGH zwyciężyła w obu klasyfikacjach uczelni technicznych, a wśród mężczyzn w rywalizacji uczelni społeczno-przyrodniczych najlepszy był krakowski Uniwersytet Ekonomiczny. Z pięciu klasyfikacji drużynowych tylko w jednej – uniwersytety w kategorii mężczyzn – krakowskie uczelni nie zwyciężyły, bo najlepszy okazał się Uniwersytet Warszawski.

Wielką gwiazdą imprezy była Ida Kupś z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wicemistrzyni Europy juniorek z 2017 roku w boulderingu okazała się najlepsza właśnie w tej konkurencji i wspinaczce na trudność, natomiast we wspinaczce na czas zajęła drugie miejsce. Również trzy medale – dwa srebra i jeden brąz – w rywalizacji indywidualnej do domu zabrała także Katarzyna Ekwińska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W zawodach brało udział ponad trzystu studentów reprezentujących 42 uczelnie. Zawodnicy rywalizowali w przepięknych obiektach w Sosnowcu i Katowicach. W tych samych miejscach już w lipcu rywalizować będą studenci z wielu krajów, bo Katowice zorganizują Akademickie Mistrzostwa Europy we wspinaczce sportowej.

Organizacja Akademickich Mistrzostw Polski we wspinaczce sportowej współfinansowana była ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, Miasta Katowice i Miasta Sosnowiec, a partnerem strategicznym imprezy była Grupa LOTOS S.A. Patronat honorowy nad imprezą objęli prezydenci Katowic i Sosnowca.

WYNIKI AMP WE WSPINACZCE SPORTOWEJ

KLASYFIKACJA GENERALNA
KOBIETY
1. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
2. Uniwersytet Warszawski
3. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

MĘŻCZYŹNI
1. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
2. Uniwersytet Warszawski
3. Politechnika Gdańska

BOULDERING
KOBIETY
1. Ida Kupś (UJ Kraków)
2. Katarzyna Ekwińska (UMK Toruń)
3. Jadwiga Szkatuła (AGH Kraków)

MĘŻCZYŹNI
1. Piotr Schab (UEK Kraków)
2. Michał Wojewódzki (WUM Warszawa)
3. Szymon Pęcikiewicz (PK Kraków)

WSPINACZKA NA TRUDNOŚĆ
KOBIETY
1. Ida Kupś (UJ Kraków)
2. Katarzyna Ekwińska (UMK Toruń)
3. Julia Leonardi (UW Warszawa)

MĘŻCZYŹNI
1. Piotr Schab (UEK Kraków)
2. Jerzy Laskowski (UW Warszawa)
3. Szymon Pęcikiewicz (PK Kraków)

WSPINACZKA NA CZAS
KOBIETY
1. Patrycja Chudziak (UMCS Lublin)
2. Ida Kupś (UJ Kraków)
3. Katarzyna Ekwińska (UMK Toruń)

MĘŻCZYŹNI
1. Jacek Kaczanowski (AGH Kraków)
2. Karol Porwoł (SGSP Warszawa)
3. Michał Wojewódzki (WUM Warszawa)