Sensacyjnie zakończył się turniej półfinałowy strefy A piłkarskich AMP. W gronie trzech zespołów, które awansowały do bydgoskich finałów, zabrakło zdecydowanego faworyta, Politechniki Gdańskiej.

W półfinałach w Poznaniu wystartowało 10 drużyn. Rozgrywano je w dniach 19-22 maja i był to najdłuższy z tegorocznych turniejów półfinałowych AMP w piłce nożnej mężczyzn. Odbyły się aż 23 spotkania: 20 w dwóch pięciozespołowych grupach eliminacyjnych oraz 3 mecze decydujące o bezpośrednim awansie finałów Akademickich Mistrzostw Polski.

Ze swojej grupy eliminacyjnej do dalszych gier nie awansowała reprezentacja Politechniki Gdańskiej – zwycięzcy ubiegłorocznych AMP i akademickich wicemistrzów Europy 2023. Drużyna trenera Andrzeja Busslera musiała na tym etapie rywalizacji uznać wyższość ekip Uniwersytetu Ekonomicznego z Poznania, AWFiS Gdańsk oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z Torunia. W grupie „B” pewnie zwyciężył natomiast Uniwersytet Gdański przed AWF Poznań i Uniwersytetem Szczecińskim. Stawkę uczestników zmagań uzupełniały wielkopolskie ekipy UAM Poznań, Politechniki Poznańskiej i ANS Leszno.

W meczach o trzy miejsca premiowane awansem do finałów AMP padły następujące wyniki:
US Szczecin – UEP Poznań 3:1
AWFiS Gdańsk – AWF Poznań 2:1
UG Gdańsk – UMK Toruń 3:0

Zmagania piłkarzy celnie podsumował pan Szymon Lizak, sędzia główny zawodów. – Był to długi i bardzo męczący turniej. Najlepsze zespoły rozegrały przecież aż po pięć spotkań w ciągu trzech dni. Zaobserwowałem na boisku kilku ciekawych zawodników, którzy zaprezentowali naprawdę wysokie umiejętności, oraz bardzo dobrze zorganizowaną drużynę Uniwersytetu Gdańskiego trenowaną przez Wojciecha Pawickiego. Tej ekipie wróżę medal w turnieju finałowym w Bydgoszczy. Sypnęło także niespodziankami. Największą jest oczywiście krach zespołu Politechniki Gdańskiej, ale niespodzianką podobnego kalibru, co szczególnie przykre dla gospodarzy z Poznania, jest także słabiutka czy wręcz beznadziejna postawa studentów z drużyny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, która była w piłkarskich zmaganiach jedynie dostarczycielem punktów, grającym na znacznie niższym poziomie niż rywale.

Turniej na doskonale przygotowanym stadionie piłkarskim UAM przeprowadziła Organizacja Środowiskowa AZS Poznań przy udziale działaczy KU AZS Uniwersytetu Ekonomicznego z Poznania. Zawody w stolicy Wielkopolski odbyły się dzięki wsparciu Urzędu Miasta Poznania, Domu Wydawniczego REBIS oraz Polskiego Związku Piłki Nożnej, który ufundował cenne nagrody.

Akademickie Mistrzostwa Polski odbywają się dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz PZU – sponsora strategicznego Akademickiego Związku Sportowego.

Piotr Kuś