Kolumbia w AZS AWF Warszawa

0
920

Po raz siódmy AZS AWF Warszawa uczestniczył w projekcie „Dyplomacja sportowa i kulturalna”, organizując zajęcia dla dziesięciu młodych piłkarek nożnych z Kolumbii.

Kolumbijskie zawodniczki z miasta Chaparral (departament Tolima) wróciły już do domu. Przez dziesięć dni zawodniczki trenowały na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Wyjazd oceniły jako niezapomniane przeżycie, gdyż była to dla nich pierwsza podróż do Europy i w ogóle poza granice swojego kraju. W ramach pobytu w Warszawie wybrały się również na PGE Narodowy na mecz Polska – Holandia w Lidze Narodów.

Treningi z młodymi piłkarkami prowadził Zbigniew Tyc, szkoleniowiec sekcji futsalu w AZS AWF Warszawa i wykładowca akademicki. – To kapitalny program, w którym dzieciaki z Kolumbii znowu mogą odwiedzić nasz kraj, przy okazji poznać nasze zwyczaje, a przede wszystkim pograć w piłkę. Bo piłka nożna łączy, to fenomenalna sportowa płaszczyzna, na której wszyscy doskonale się czujemy i potrafimy fantastycznie współpracować – mówi trener Tyc.

Jest to jedyny program tego typu, który Polska realizuje z krajem Ameryki Łacińskiej. Ma on istotny komponent społeczny, gdyż jest adresowany do młodzieży z regionów Kolumbii dotkniętych biedą i konfliktem zbrojnym.

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki współpracy i funduszom przyznanym przez Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski i Kolumbii.