Minuta w futsalu może zupełnie zmienić losy spotkania. Przekonali się o tym młodzi uczestnicy i uczestniczki turnieju eliminacyjnego Futsal Gram. Z awansu do Opola cieszą się uczennice i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 368 oraz uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 100 STO. 

Po turnieju strefowym rozgrywanym w Lesznie tym razem gra o miejsca w wielkim finale toczyła się w Warszawie. Zmagania trwały dwa dni, a udział wzięło w nich łącznie 14 drużyn. We wtorek 14 listopada na Białołęce rozgrywany był turniej dziewcząt. Dzień później zawody przeniosły się na Ursynów, gdzie swoje spotkania rozgrywali chłopcy. W turnieju wystąpić mogli młodzi zawodnicy i zawodniczki z klas V-VIII.

Z każdym kolejnym spotkaniem stawka robiła się coraz większa. Pokazał to już turniej dziewcząt, w którym tylko jedna drużyna żeńska mogła liczyć na awans do ogólnopolskiego finału. W spotkaniu o pierwsze miejsce pomiędzy SP nr 368 i SP im. Św. Franciszka długo utrzymywał się wynik 0:0. Emocji i walki jednak nie brakowało.

foto: Marcin Klimczak

Występujące we własnej hali uczennice SP nr 368, wspierane dopingiem koleżanek i kolegów, miały spore problemy z rywalkami i długo zanosiło się na niespodziankę. Ostatecznie jednak na minutę przed końcem dzięki strzałowi z dystansu zdobyły prowadzenie. Na sekundy przed końcem podwyższyły z rzutu karnego i wygrały 2:0.

– Był stres i lekka presja, ale po strzeleniu pierwszej bramki trochę się już rozluźniłyśmy. Jak został odgwizdany karny, to już w ogóle czuć było wielką radość. To był dobry mecz, a rywalki zagrały dobre spotkanie. Towarzyszyły temu meczowi fajne emocje – oceniła Aleksandra Lewicka, zawodniczka SP nr 368.

foto: Marcin Klimczak

Ubiegłoroczne zwyciężczynie ogólnopolskiego finału Futsal Gram wracają do Opola, żeby bronić złotego medalu. W decydującym turnieju poziom będzie z pewnością jeszcze wyższy niż w eliminacjach.

– Jest to już nieco inna drużyna niż przed rokiem, bo dwie nasze zawodniczki zakończyły naukę w szkole podstawowej. Mamy jednak nowe dziewczyny i będziemy chcieli obronić ten tytuł. Mamy uczennice, które próbują grać w piłkę, ale też takie, które trenują w klubach piłkarskich. Futsal to dla nich miła odskocznia i szansa na pokazanie swoich umiejętności –   powiedziała Magda Wójtowicz, nauczycielka i trenerka drużyny SP nr 368.

foto: Marcin Klimczak

Tak jak przed rokiem drużyny chłopięce rywalizowały w hali sportowej SP nr 112 im. Przymierza Rodzin. Tu awans do Opola zdobyć mogły dwa zespoły. Największe emocje budziły zatem spotkania półfinałowe, bo zwycięzcy mogli pewni awansu do dalszej fazy. Ale w sporcie dzieci i młodzieży nikt jeszcze nie kalkuluje i bardziej niż matematyczne szanse liczy się radość z gry o pierwsze miejsce.

W wyrównanych półfinałach reprezentanci SP nr 368 pokonali SSP 10 STO 3:2 i powtórzyli sukces swoich koleżanek, awansując do ogólnopolskiego finału. W drugim spotkaniu SSP 100 STO dopiero w rzutach karnych wygrała ze Szkołą Podstawową Varsovia (3:1). W regulaminowym czasie gry był remis 3:3.

Mecz o pierwszą lokatę dostarczył wielu bramek i po strzeleckim festiwalu SP nr 368 wygrali 7:0 z SSP 10 STO. Obie drużyny zagrają na początku grudnia w Opolu i to jest najważniejsza informacja.

Podczas turniejów przyznano też nagrody indywidualne. Królową strzelczyń wśród dziewcząt została Łucja Sochacka (SP nr 361), która zdobyła 12 bramek. Natomiast królem strzelców został Myroslav Tikhanov z Varsovii, którzy strzelił 17 bramek w pięciu spotkaniach.

futsal mecz
foto: Marcin Klimczak

Organizatorem turnieju eliminacyjnego jest AZS Warszawa. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki i m.st Warszawa.

Futsal Gram – eliminacje – klasyfikacja turnieju dziewcząt 

1. Szkoła Podstawowa nr 368 im. Polskich Olimpijczyków – awans
2. Szkoła Podstawowa im. św Franciszka
3. Szkoła Podstawowa nr 112 Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II
4. Szkoła Podstawowa nr 361 im. Papcia Chmiela

Futsal Gram – eliminacje – klasyfikacja turnieju chłopców: 

1.Szkoła Podstawowa nr 368 im. Polskich Olimpijczyków – awans 
2. Społeczna Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 100 STO – awans 
3. Szkoła Podstawowa Niepubliczna im. Wiktorii Wiedeńskiej Fundacji Edukacyjnej Varsovia
4. Społeczna Szkoła Podstawowa Nr 10 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego STO

Strona: https://azs.waw.pl/futsalgram/