Mistrzostwa Europy w portugalskiej Vilamourze zakończyliśmy w wspaniałych humorach, ponieważ azetesowa załoga stanęła na drugim stopniu podium. Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) oraz Szymon Wierzbicki (AZS Poznań) odnieśli spektakularny sukces i zostali wicemistrzami Europy w olimpijskiej klasie 49er. To nie tylko potwierdzenie ich wyjątkowych umiejętności, ale także powrót do medalowej formy, którą prezentowali już w 2018 roku, kiedy to zostali wicemistrzami Europy w Gdyni.

Mistrzostwa nie były pozbawione wyzwań. Słaby, zmienny i nieprzewidywalny wiatr sprawił, że rywalizacja była niezwykle trudna. Niemniej jednak, polska załoga prezentowała doskonałe umiejętności i determinację, zdobywając miejsce na podium. Niestety, do złota zabrakło im zaledwie 0,4 punktu, a triumf przypadł Francuzom Lucasowi Rualowi i Emile Amorosowi.

W klasie 49erFX Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Sandra Jankowiak (AZS Poznań) wywalczyły piąte miejsce. Mimo że osiągnęły drugi najlepszy wynik w swojej karierze, odczuwają pewien niedosyt, ponieważ nie udało im się uzyskać kwalifikacji olimpijskiej dla Polski. W walce o jedno z ostatnich miejsc lepsze okazały się Włoszki Jana Germani i Giorgia Bertuzzi.

Dla Polski kolejna szansa na uzyskanie kwalifikacji olimpijskiej nadarzy się podczas The Last Chance Regatta w Hyeres w kwietniu 2024 roku. Tam zostaną rozdane cztery ostatnie miejsca, dające szansę na udział w letnich igrzyskach olimpijskich.

Fot. 49ersailing