Cztery medale i drugie miejsce w klasyfikacji medalowej Halowych Mistrzostw Polski wywalczyła jedyna wyczynowa sekcja łucznicza w Akademickim Związku Sportowym – AZS Surma Poznań.

W Luboniu w dniach 27-28 stycznia odbyły się Halowe Mistrzostwa Polski Seniorów w Łucznictwie. Do rywalizacji przystąpiło 245 zawodników z 47 klubów z terenu całego kraju. W zawodach wzięli udział m.in. olimpijczycy oraz dwukrotna brązowa medalistka igrzysk paraolimpijskich – Milena Olszewska.

W konkurencji łuk klasyczny indywidualny tytuł mistrzowski zdobył zawodnik młodego pokolenia Maksymilian Osuch (20 lat, junior), na trzecim miejscu podium stanął jego klubowy kolega Seweryn Janus. Nasi łucznicy wywalczyli również brązowy medal drużynowo (dodatkowo wsparli ich Mateusz Malak i Tomasz Stasik). Ostatni medal – w mikście zdobyli Zuzanna Ławicka w parze z Sewerynem Janusem.

– To był fantastyczny występ i bardzo się z tego cieszymy, ale nasza koncentracja skupia się na sezonie letnim i minimum obronie wicemistrzostwa Drużynowych Mistrzostw Polski. Nie kończymy jednak sezonu halowego. Naszym głównym celem są Halowe Mistrzostwa Polski juniorów – podsumował trener Aleksander Michalski.

– Wielkopolska i Poznań to ośrodek z tradycjami. Przede wszystkim Łucznik i AZS Surma – zawodnicy tych klubów od wielu lat stanowią czołówkę krajową – powiedział Jacek Maciaszek, kierownik wyszkolenia Polskiego Związku Łuczniczego.

Główne starty sekcji AZS w 2023 roku to Igrzyska Europejskie (czerwiec, Kraków) oraz Mistrzostwa Świata (sierpień, Berlin).