Dziesięć medali zdobyli reprezentanci klubów AZS podczas przedostatniego dnia Zimowych Mistrzostw Polski w pływaniu w Bydgoszczy. Na najwyższym stopniu podium stawali pływacy z Katowic, Lublina i Warszawy. 

Sobotnie popołudnie rozpoczęło się od finałowych wyścigów na 100 m stylem dowolnym. Wśród kobiet brąz zdobyła Dominika Kossakowska (AZS AWF Katowice). W finale mężczyzn wystartowało aż ośmiu zawodników z klubów AZS, w tym aż pięciu z Katowic! Najszybszy, podobnie jak na 200 m, okazał się jednak zawodnik AZS UMCS Lublin, Bartosz Piszczorowicz. Wicemistrzem Polski został Jakub Kraska (AZS UŁ PŁ Łódź), który wcześniej także był drugi na 50 m. Na trzecim stopniu podium stanął Kamil Sieradzki (AZS AWF Katowice), mający już w swoim dorobku srebro na 200 m.

– Po dopłynięciu nie spodziewałem się takiego wyniku – relacjonował po wyścigu zwycięzca. – Trochę zabrakło mi do życiówki pierwszego dnia na 50 m, na 200 kraulem byłem od niej trochę dalej. Tu skupiłem się nie na wyniku, ale na egzekucji zadań technicznych, elementów, które spowodują, że będę szybszy i bardziej skuteczny. Udało mi się to idealnie wykonać i rezultatem jest nowa życiówka. Wprawdzie o jedną setną, ale życiówka – mówił zadowolony Piszczorowicz.

We wszystkich konkurencjach w stylu motylkowym medale zdobyła Paulina Peda (AZS AWF Katowice) – w sobotę do złota na 100 m i srebra na 50 m dorzuciła srebro na 200 m. Drugi mistrzowski tytuł w Bydgoszczy wywalczyła Weronika Hallmann (AZS AWF Warszawa), która po zwycięstwie na 100 m stylem klasycznym okazała się najlepsza na dystansie dwukrotnie dłuższym. Hallmann nie dała żadnych szans rywalkom, prowadząc od początku do końca finałowego wyścigu.

– Popłynęłam na swoje tempo, takie jakie chciałam, żeby rozpocząć. Nie rozglądałam się za innymi, bo wiedziałam, że są z tyłu za mną – stwierdziła złota medalistka. Jej wynik był o trzy sekundy lepszy od uzyskanego przez Gabrielę Herbreder i cztery sekundy od czasu Angeliki Wikieł. – Myślałam, że jest troszeczkę szybciej, ale jestem bardzo zadowolona z tego wyniku. To mój trzeci bądź czwarty wynik w karierze – powiedziała Hallmann.

W rywalizacji mężczyzn w tej konkurencji brązowy medal niespodziewanie dla Maksymiliana Cerlicha (AZS AWF Katowice).

Na zakończenie dnia w sztafecie 4×200 m stylem dowolnym triumfował zespół AZS AWF Katowice w składzie Jakub Majerski, Kamil Sieradzki, Szymon Jaworski i Kamil Bryła. Srebrny medal zdobyli pływacy AZS UŁ PŁ Łódź.

Medale zawodników z klubów AZS – ZMP, Bydgoszcz 4.12.2021

Złote medale
Weronika Hallmann (AZS AWF Warszawa) – 200 m stylem klasycznym
Bartosz Piszczorowicz (AZS UMCS Lublin) – 100 m stylem dowolnym
AZS AWF Katowice – sztafeta 4×200 m stylem dowolnym mężczyzn

Srebrne medale
Paulina Peda (AZS AWF Katowice) – 200 m stylem motylkowym
Jakub Kraska (AZS UŁ PŁ Łódź) – 100 m stylem dowolnym
AZS UŁ PŁ Łódź – sztafeta 4×200 m stylem dowolnym

Brązowe medale
Dominika Kossakowska (AZS AWF Katowice) – 100 m stylem dowolnym
Angelika Wikieł (AZS AWF Warszawa) – 200 m stylem klasycznym
Kamil Sieradzki (AZS AWF Katowice) – 100 m stylem dowolnym
Maksymilian Cerlich (AZS AWF Katowice) – 200 m stylem klasycznym