Już za chwilę w Zieleńcu rozpocznie się Akademia Liderów AZS. Swój udział w wydarzeniu potwierdziło blisko stu przedstawicieli jednostek AZS z całej Polski. Słowo wstępu do tegorocznego „Spotkania na szczycie” przygotował jeden z prowadzących – Maciej Chudkiewicz.

Kim jesteś, liderze?

Lider, przywódca, szef, menedżer, prezes, głowa rodziny, przewodnik. Autorytet. Posiadasz? Chciałbyś?

Jaki masz cel? Jaką masz wizję siebie? Wykonawca? Pomysłodawca? Prowadzący innych? Wystarczy Ci, że będziesz stał na czele grupy i „rozkazywał” innym? A może chcesz ich motywować? Prowadzić? Wspólnie szukać celu a potem sposobów na jego osiągnięcie?

AZS to szkoła życia, a dla niektórych całe życie. Niezależnie od tego która z tych opcji stanie się Twoja możesz wykorzystać swój potencjał do działania, a potencjał AZS do własnego rozwoju. Szanse są duże.

Przywództwo to MISJA. Dziś AZS nie jest jedyną organizacją na uczelniach. Nie jest nawet jedyną zajmującą się aktywnością fizyczną. Konkurencja w walce o czas i zainteresowanie studenta, choć nie tylko, jest ogromna. Trzeba to robić z głową. Trzeba nie tylko znać procedury, nie tylko umieć zorganizować turniej, zorganizować salę, zorganizować sponsorów. Trzeba umieć ZORGANIZOWAĆ ZESPÓŁ. A mimo setek publikacji na ten temat i tysięcy poradników w internecie okazuje się, że zarządzanie grupą wciąż jest trudne. Strach przed oceną, animozje i ambicje, obawy i kompleksy, emocje. To nasze paliwo które może grupę pchnąć do działania lub ją zatruć. Dobry lider wie, czego może się spodziewać i wie jak wykorzystać szanse i przeciwdziałać zagrożeniom.
Chcesz być dobrym liderem?

Teraz, gdy zmiany zachodzą bardzo szybko, nie działa multitasking, a stres zjada nas nawet na wakacjach – trzeba umieć rozumieć jak działamy sami, żeby działać z innymi. Musisz wiedzieć czego oczekujesz, jeśli chcesz oczekiwać od innych. Brak samoświadomości skutkuje upadkiem grup, projektów, celów i samych liderów. Możesz sobie na to pozwolić?

Pamiętaj, że świadome przywództwo, także w Akademickim Związku Sportowym, zaczyna się od siebie. Dlatego wpadnij na moje warsztaty w Zieleńcu i zobacz jak poprzez siebie zarządzać innymi!

Co będzie na zajęciach?

Akademia Liderów AZS to dla mnie zawsze duże wyzwanie. Ambitni, młodzi ludzie z całej Polski. Wielu wytrenowanych. Wielu po moich warsztatach. Staram się szukać nowych pomysłów i nowych inspiracji. W tym roku poza prostymi ice brakerami zajmiemy się czymś nieco poważniejszym. Zajrzeniem w siebie. Brzmi banalnie i nudno, ale w sumie jest dość trudne. Nie wszystkim się uda. Chcę, żebyśmy podczas warsztatów popracowali nad własnym potencjałem liderskim i nad własnymi możliwościami.

Poza tym w nieco twardszej części zajmiemy się możliwością współpracy AZS z innymi organizacjami pozarządowymi. Tu będzie dużo konkretu.

Maciej Chudkiewicz

Ilustracja: Aneta Popławska


Maciej Chudkiewicz. Dziennikarz od lat. Telewizyjny, radiowy i prasowy. Prowadzący programy publicystyczne. Poza tym trener, doradca, coach i konsultant.

Certyfikowany, doświadczony trener grupowy i coach. Absolwent szkoły trenerów grupy TROP, członek Izby Coachingu. Od lat prowadzi warsztaty dotyczące komunikacji, integracji i wyznaczania celów. Doradzał i pomagał wdrażać w życie strategie różnych instytucji (m.in. partii politycznych, gmin i miast, czy firm). Ma za sobą ok 1000 godzin na sali szkoleniowej.

 

Absolwent Instytutu Socjologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności. Aktualnie pisze doktorat z nauk politycznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Pracował jako doradca i niezależny konsultant. Uczestniczył w wielu projektach związanych z prywatyzacją i restrukturyzacją największych polskich przedsiębiorstw przemysłowych. Zajmował się również rozwojem innowacyjności w polskiej gospodarce oraz dialogiem społecznym. Pracował w wielu projektach finansowanych ze środków Unii Europejskiej. Był również przedsiębiorcą prowadzącym własne kawiarnie.

Jako wykładowca akademicki od wielu lat dzieli się posiadaną wiedzą i umiejętnościami z młodymi ludźmi z całej Polski. Naukowo zajmuje się przede wszystkim budowaniem strategii i zarządzaniem, ale także marketingiem społecznym.

Ilustracja tytułowa: Angelina Jusiak