Julia Damasiewicz mistrzynią świata juniorek w Kite Foil!

0
1073

Włoska Gizzeria została zdominowana przez żeglarzy z Polski, a na najwyższym stopniu podium ostatecznie stanęła niespełna 17-letnia Julia Damasiewicz (AZS Poznań).

Julia była zdecydowaną faworytką regat, bo pomimo młodego wieku odnosi już sukcesy w rywalizacji z seniorkami. Swoje umiejętności potwierdziła, wygrywając aż 13 z 17 rozegranych wyścigów w olimpijskiej konkurencji Formula Kite Foil, która zadebiutuje podczas igrzysk w Paryżu w 2024 roku.

– Jestem bardzo szczęśliwa, wygranie mistrzostw świata to naprawdę wielki sukces. Ten sport to naprawdę duża część mojego życia i jestem podekscytowana tym zwycięstwem. Prowadziłem od pierwszego dnia, ale nie było łatwo. Dziękuję wszystkim, którzy we mnie wierzyli, kibicom i mojej rodzinie w Polsce, której dedykuję ten medal – mówi Julia.

W rywalizacji mężczyzn Kuba Jurkowski (również AZS Poznań) zajął czwarte miejsce.

To nie są pierwsze duże sukcesy żeglarzy z Poznania. W roku 2020 Julia Damasiewicz zdobyła tytuł mistrzyni Europy seniorek w konkurencji Formula Kite i wicemistrzostwo Europy seniorek w konkurencji Formula Kite Foil. Rok wcześniej Julia wywalczyła srebrne medale w regatach Pucharu Świata oraz w Igrzyskach Spotów Plażowych (World Beach Games). Kuba Jurkowski natomiast był wicemistrzem świata i mistrzem Europy do lat 16, brązowym medalistą mistrzostw Europy U-19 w konkurencji Formula Kite, a w regatach Pucharu Świata plasuje się zazwyczaj w ścisłej światowej czołówce wśród seniorów.