Czy zastanawiałeś się, co możesz zrobić dla swojego zdrowia, poczucia relaksu i promiennego wyglądu? Jedną z doskonałych technik autoterapii jest joga twarzy, która obecnie bije rekordy popularności. Coraz więcej osób chce w naturalny i bezinwazyjny sposób zadbać o wygląd swojej twarzy.

Na tematykę naturalnego odmładzania warto spojrzeć holistycznie, nie skupiając się jedynie na liczbie pojawiających się zmarszczek oraz wyłącznie na obszarze twarzy, ale biorąc pod uwagę cały organizm, jego potrzeby oraz przyczyny niedoskonałości. Według najnowszych badań nasze geny determinują 60% wyglądu skóry i tak zwanego wieku postrzeganego (jest nim sposób, w jaki inni określają nasz wiek, nie widząc, ile metrykalnie mamy lat). Mając na uwadze badania naukowców, warto zapoznać się z różnymi ścieżkami naturalnego wsparcia kondycji organizmu.

Joga twarzy w swoim szerokim wachlarzu możliwości, proponuje codzienne rytuały piękna, zmianę nawyków, pielęgnację skóry, wsparcie sfery emocjonalnej, a także ćwiczenia mięśni głowy i szyi. Znane nam treningi ciała często pomijają obszar twarzy, a skoro ćwiczymy mięśnie brzucha, mięśnie kończyn dolnych i górnych i inne, dlaczego nie ćwiczyć również mięśni twarzy. Posiadają one swoją specyfikę, nieco różniąc się od innych mięśni naszego ciała, warto więc opierając się na anatomii, fizjologii oraz wiedzy z zakresu holistycznych metod, mądrze dobierać ćwiczenia. Dodatkowo techniki autoterapii są doskonałym treningiem uważności, który każdego dnia daje okazję, aby przyjrzeć się sobie, umacnia poczucie sprawczości poprzez zauważalne efekty własnych działań. Dzięki systematycznym ćwiczeniom mięśni twarzy, a także całego ciała udaje się uzyskać widoczne efekty oraz osiągnąć balans emocjonalny.

Twarz pracuje nieustannie podczas naszej ekspresji oraz wyrażanej mimiki, jest wizytówką, która zapisuje historię naszego życia.

Więcej na temat holistycznego podejścia do zdrowia i stylu życia na facebooku i instagramie.

Tekst: Marta Gębala
Ilustracja: Angelina Jusiak
Fotografia: Monika Witkowska


O autorce:

Marta Gębala – z wykształcenia fizjoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz nauczyciel wychowania fizycznego, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Posiada kwalifikacje trenerskie i instruktorskie w zakresie form tanecznych oraz form prozdrowotnych takich jak pilates czy joga. Jest certyfikowanym instruktorem jogi twarzy. Członek Krajowej Izby Fizjoterapeutów oraz członek Rady Zarządu Głównego AZS ds. sportu osób z niepełnosprawnościami. Nauczyciel akademicki w Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prowadząca szkolenia, warsztaty, organizator eventów sportowo-rekreacyjnych. Jej pasją jest holistyczne spojrzenie na różne aspekty naszego zdrowia, a misją propagowanie zdrowego stylu życia poprzez zastosowanie różnych form relaksacji oraz regeneracji organizmu.