Jest dobrze, będzie lepiej

0
1220

Już 24 października w Bydgoszczy odbędzie się Gala Sportu Akademickiego. Przy tej okazji środowisko będzie mogło świętować 50-lecie miejscowego KU AZS Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Klub Uczelniany AZS UKW wielokrotnie wychodził z cienia na akademickie sportowe salony, a w szczytowych momentach przyćmiewał osiągnięciami nawet uczelniane potęgi. Dziś, w uznaniu zasług i sukcesów, staje się organizatorem ważnych imprez o zasięgu europejskim i światowym. Właśnie świętuje 50. urodziny i z optymizmem patrzy w przyszłość. A przecież na początku swojego istnienia musiał zmagać się z wieloma problemami.

Wioślarskie sukcesy

Zaczynało się niepozornie. W 1969 roku na terenie głównego budynku uczelni do dyspozycji pozostawała jedna sala gimnastyczna, boisko z niepełnowymiarową bieżnią i basen przypominający brodzik. Mimo tak skromnej infrastruktury oraz równie skromnej kadry nauczycielskiej sport na uczelni rozwijał się niezwykle dynamicznie. Błyskawicznie założono również klub AZS. Dziesięć lat później działało już 12 sekcji, a w najlepszych okresach aktywności klubu (na początku XXI wieku) było ich ponad 20. W tym czasie zrzeszał on około 400 członków.

Najwięcej powodów do radości przedstawicielom lokalnego środowiska dostarczali przez lata wioślarze, z powodzeniem startujący w wielu imprezach międzynarodowych. Szczególnym momentem w historii klubu były igrzyska olimpijskie w Pekinie w 2008 roku. Wówczas po srebrny medal sięgnęła czwórka bez sternika wagi lekkiej w składzie Łukasz Pawłowski, Bartłomiej Pawełczak, Miłosz Bernatajtys i Paweł Rańda. Aż trzech jej członków studiowało na bydgoskiej uczelni, a wszyscy w jakimś okresie swojego życia byli z nią związani!

Do ciekawych i spektakularnych sukcesów należy też zaliczyć imprezy wioślarskie typu Wielka Wioślarska o Puchar Brdy. Zainaugurowane w 2004 roku zawody owocowały międzynarodowymi kontaktami i udziałem znakomitych osad brytyjskich uczelni, z uniwersytetami z Oksfordu czy Cambridge na czele. Z niejednych potyczek, także poza granicami kraju, zawodnicy z Bydgoszczy wychodzili zwycięsko.

Ambitne plany

Zawodnicy z województwa kujawsko-pomorskiego osiągali dobre wyniki także w innych dyscyplinach, ale za jeden z większych sukcesów w dziejach klubu należy uznać 2. miejsce w przygotowanej kilka lat temu klasyfikacji na najbardziej usportowioną uczelnię w kraju.

– W rywalizacji brało udział 160 uczelni i uplasowaliśmy się tuż za Uniwersytetem Warszawskim. Natomiast w grupie szkół pedagogicznych i filii uniwersyteckich wygraliśmy tę klasyfikację. Warto zauważyć, że w zestawieniach szkół pedagogicznych zawsze zajmowaliśmy miejsca w pierwszej trójce – podkreśla Katarzyna Domańska, prezes KU AZS UKW Bydgoszcz.

W ostatnich latach jedną z wizytówek UKW stało się nowoczesne Centrum Edukacji Kultury Fizycznej i Sportu. Dzięki poprawie infrastruktury klub mógł zorganizować wiele imprez międzynarodowych. Przed trzema laty KU AZS UKW przyjął uczestników Akademickich Mistrzostw Świata w strzelectwie, a w tym roku był gospodarzem Akademickich Mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn. Z kolei w przyszłym zorganizuje AMŚ w szachach i brydżu, a w 2021 roku AME w wioślarstwie.

Jak widać, minione pół wieku było dla bydgoskiego środowiska bardzo udane, a i kolejne powinno przynieść wiele dobrego.

– Plany na przyszłość mamy ambitne i wierzymy, że uda nam się je zrealizować. Chodzi przede wszystkim o dalszy rozwój klubu i powołanie kolejnych sekcji sportowych, które umożliwią studentom postęp sportowy. Liczymy na ponowne uruchomienie młodzieżowej sekcji szermierki, która została rok temu zawieszona. Celem jest też wprowadzenie na uczelnię możliwości realizowania programu kariery dwutorowej, a kolejnym etapem może będzie przymierzenie się do utworzenia ACSS, czyli Akademickiego Centrum Szkolenia Sportowego. Zależy nam też na ściślejszej współpracy z uczelnią, samorządem, bydgoskimi klubami sportowymi w zakresie uczestnictwa w różnych projektach i programach, a co za tym idzie pozyskiwaniu środków zewnętrznych dla klubu. Planujemy rozwój sportu wyczynowego w różnych dyscyplinach. Razem z Instytutem Komunikacji Społecznej i Mediów UKW myślimy też o utworzeniu sportowego biura prasowego – wylicza prezes Domańska.

Wyjątkowa uroczystość

Zanim jednak władze i członkowie klubu przystąpią do realizacji planów, przyjdzie im gościć uczestników kolejnej Gali Sportu Akademickiego. Już 24 października Opera Nova stanie się miejscem niezwykłej uroczystości. W jej programie zaplanowano wyróżnienie najlepszych uczelni oraz zawodników AZS, wręczenie nagród za Akademickie Mistrzostwa Polski i Europy 2018/19, a także za medale zimowej i letniej uniwersjady. Wyjątkowa gala będzie również oficjalną inauguracją sportowego roku akademickiego 2019/2020 i okazją do rozpoczęcia obchodów 50-lecia działalności KU AZS Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, który jest organizatorem całego wydarzenia.

– Najbardziej zasłużone dla klubu osoby zostaną z tej okazji uhonorowane okolicznościowym medalem i złotymi odznakami AZS. Kolejnym ważnym elementem obchodów będzie wyróżnienie zasłużonych członków KU AZS UKW podczas uroczystego, otwartego posiedzenia Zarządu Głównego AZS, które odbędzie się dzień później, również w Bydgoszczy – dodaje prezes Domańska.

Materiał dostępny także na stronie patrona medialnego – Przeglądu Sportowego: TUTAJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj