Politechnika Gdańska odzyskuje monopol na Akademickie Mistrzostw Polski w żeglarstwie. W klasyfikacji sterników złoto wywalczyła studentka tej uczelni – Agnieszka Pawłowska. W klasyfikacji drużynowej uczelni po roku przerwy tytuł odzyskali Inżynierowie.
Od 22 do 24 maja na wodach jeziora Niegocin trwała zacięta rywalizacja o medale Akademickich Mistrzostw Polski w klasie omega. W regatach wzięło udział 87 załóg z 36 uczelni wyższych. Zmienne warunki nie ułatwiały zadania, bo na początek wiatr wiał tylko w porcie w Wilkasach, a na jeziorze była flauta. Później dla uczestników i organizatorów wyszło słońce. W sumie udało się rozegrać 11 wyścigów w tym 7 finałowych. Trzy ostatnie starty zaplanowane na czwartek przesądziły o końcowej klasyfikacji.
Po dwóch dniach regat na prowadzeniu we flocie złotej utrzymywał się sternik Kacper Bąk (UJ CM Kraków), który wyprzedzał o 4 punkty Filipa Szmita (PW Warszawa) i o pięć punktów doświadczonego Marcina Styborskiego (PG Gdańsk). Decydujące wyścigi miały namieszać w stawce.
Przed ostatnim biegiem prowadził Filip Szmit, ale popełniony falstart sprawił, że odpadł z walki o podium. Z dobrej strony pokazała się za to płynąca równo przez całe regaty Agnieszka Pawłowska z Politechniki Gdańskiej, która zwyciężyła w tym wyścigu i zdobyła złoto w klasyfikacji sterników. Drugie miejsce zajął wspomniany już Kacper Bąk, a trzeci był Marcin Styborski. – Jak na jezioro Niegocin to warunki były bardzo stabilne. Starczyło wiatru na rozegranie sporej liczby wyścigów i były to dobre regaty. Pierwszego dnia ustaliliśmy z chłopakami, że nie będziemy zbytnio ryzykowali, bo na jeziorze łatwo jest zaliczyć niski wynik w wyścigu. Staraliśmy się zachować to co mamy i nadrabiać drobne jakieś miejsca. Jak widać wyszło dobrze. Bardzo chcieliśmy też odzyskać ten złoty medal w drużynówce, bo rok temu był lekki smutek, gdy po 10 latach UG odebrało nam wygraną – powiedziała Agnieszka Pawłowska.

Zdaniem organizatorów były to bardzo emocjonujące regaty, bo zwycięzca nie był znany do samego końca. Trudno było też wskazać faworytów, czego przykładem jest wynik Ewy Lewandowskiej (GUMed Gdańsk) – młodzieżowej żeglarki roku World Sailing 2024, startującej na co dzień w klasie 29er, która zajęła dopiero 22. miejsce. – Faktycznie impreza dostarczyła wielu emocji, zarówno w wyścigach eliminacyjnych jak i finałowych. Mieliśmy dobre warunki wietrzne, może oprócz drugiego dnia, kiedy musieliśmy uciekać przed deszczem. Na pewno cieszy też fakt, że coraz więcej uczelni posiada własne żaglówki i bardzo poważnie podchodzą do tej rywalizacji – mówił Rafał Jachimiak, wiceprezes AZS Warszawa i organizator zawodów.
W klasyfikacji generalnej uczelni po roku przerwy złoty medal wrócił do Politechniki Gdańskiej. W pierwszej czwórce mieli oni aż trzy swoje załogi. Drugie miejsce wywalczyli ubiegłoroczni mistrzowie – Uniwersytet Gdański. Brąz przypadł Politechnice Warszawskiej. Pod uwagę brane były dwa najlepsze wyniki załóg.
Memoriałową nagrodę im. Juliusza Sieradzkiego dla najlepszego sternika otrzymał otrzymał Kacper Bąk. Natomiast nagrodę im. Teresy Dudzic dla najlepszej sterniczki otrzymała Agnieszka Pawłowska.
Organizatorem wydarzenia był AZS Warszawa. Partnerami imprezy był COSA AZS Wilkasy, Up Wind 24 i Klasa Omega. Zawody odbywały się pod honorowym patronatem Polskiego Związku Żeglarskiego.
Projekt Akademickich Mistrzostw Polski prowadzony jest przez Akademicki Związek Sportowy i współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem rozgrywek jest PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Foto: Michał Szypliński
AMP w żeglarstwie – klasyfikacja sterników:
1. Agnieszka Pawłowska – Krzysztof Królik, Szymon Cierzan ( PG Gdańsk)
2. Kacper Bąk – Michał Mordarski, Klara Matysik (UJ CM Kraków)
3. Marcin Styborski – Oliwia Jekiel, Franciszek Borys, Jakub Pankowski (PG Gdańsk)
AMP w żeglarstwie – klasyfikacja uczelni:
1. Politechnika Gdańska
2. Uniwersytet Gdański
3. Politechnika Warszawska
4. Uniwersytet Morski w Gdyni
5. Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
6. Gdański Uniwersytet Medyczny
7. Politechnika Śląska Gliwice
8. Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum
9. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
10. Uniwersytet Warszawski