Uniwersjada w Chengdu jeszcze trwa, a już wiadomo, że pod wieloma względami jest rekordowa. Na pewno nikt w historii nie wydał tylu pieniędzy, by perfekcyjnie przygotować studenckie igrzyska, co Chińczycy i na pewno nigdy polscy sportowcy nie osiągnęli takich sukcesów, jak w Chengdu.
Start biało-czerwonych w 31. Letniej Uniwersjadzie w Chengdu wspierają m.in. sponsor główny Akademickiego Związku Sportowego PZU S.A., a także Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. Do tej pory Polacy zdobyli w Chengdu trzydzieści dziewięć medali! To wynik bez precedensu w historii, bo do tej pory najbardziej medalodajną uniwersjadą były igrzyska w Kazaniu w 2013 roku.
Polacy mają na swoim koncie aż 15 złotych medali – wywalczyli je pływacy: Kamil Sieradzki, Dominik Dudys, Mateusz Chowaniec i Jakub Kraska (sztafeta 4×100 metrów stylem dowolnym), indywidualnie po dwa Kamil Sieradzki (200 metrów stylem dowolnym i 100 metrów stylem dowolnym) i Adela Piskorska (100 metrów stylem grzbietowym i 50 metrów stylem grzbietowym) oraz Jakub Majerski (100 metrów stylem motylkowym), lekkoatleci: dwa Nikola Horowska (skok w dal i bieg na 200 metrów), Oskar Stachnik (rzut dyskiem), Konrad Bukowiecki (pchnięcie kulą), sztafeta 4×400 metrów (Karolina Łozowska, Weronika Bartnowska, Margarita Koczanowa i Aleksandra Formella) i Maciej Wyderka (800 metrów) i wioślarze: Barbara Streng, Katarzyna Duda, Jakub Woźniak, Kajetan Szewczyk (czwórka podwójna mix), Bartosz Bartkowski i Krzysztof Kasparek (dwójka) oraz Zuzanna Jasińska (jedynka).
W dorobku biało-czerwonych jest też 13 srebrnych medali, które zdobyli lekkoatleci: Magdalena Bokun (skok w dal), Szymon Mazur (pchnięcie kulą), Marlena Granaszewska (bieg na 200 metrów), Cyprian Mrzygłód (rzut oszczepem), Marlena Granaszewska, Monika Romaszko, Paulina Paluch i Nikola Horowska (sztafeta kobiet 4×100 m) oraz Adam Łukomski, Patryk Grzegorzewicz, Daniel Sołtysiak i Mateusz Rzeźniczak (sztafeta mężczyzn 4×400 metrów), pływacy: Jakub Majerski (50 metrów stylem motylkowym), Jan Kałusowski (100 metrów stylem klasycznym), Dominika Sztandera, Kornelia Fiedkiewicz, Kacper Stokowski i Jakub Majerski (sztafeta 4×100 metrów stylem zmiennym), Adrian Jaśkiewicz (100 metrów stylem motylkowym) i Paulina Peda (50 metrów stylem grzbietowym) i wioślarze: Katarzyna Boruch, Martyna Jankowska, Izabela Pawlak i Anna Potrzuska (czwórka) oraz Paulina Chrzanowska i Izabela Gałek (dwójka).
Stan posiadania biało-czerwonych uzupełnia 12 brązowych krążków. Mają je w swoim dorobku strzelec Oskar Miliwek (pistolet szybkostrzelny 25 metrów), taekwondzistki Patrycja Adamkiewicz (kat. -57kg), oraz Aleksandra Kowalczuk, Patrycja Adamkiewicz, Julia Sereda i Łucja Oleszczuk (drużynowo), judoka Kacper Szczurowski (kat. +100kg), pływacy Dominika Sztandera (100 metrów stylem klasycznym) i Mateusz Chowaniec (100 metrów stylem dowolnym), szermierz Jan Jurkiewicz (floret), lekkoatleci: Dawid Piłat (rzut młotem), Aleksandra Śmiech (rzut młotem), Adrianna Laskowska (trójskok) i Krzysztof Kiljan (bieg na 110 metrów przez płotki), a także drużyna siatkarek.
Jest już pewne, że Polacy wywalczą minimum czterdzieści jeden medali, bo złoto lub srebro wywalczą siatkarze, którzy w poniedziałek zmierzą się z Włochami w wielkim finale. O medale mogą też powalczyć szermierze i pływacy.