Zachwycająca walka Herzyka z Kitlińskim! Krawczyńska z rekordem Polski U20!

0
1159

Pasjonujący bój Kamila Herzyka z Bartoszem Kitlińskim na 1500 m i rekord Polski Martyny Krawczyńskiej na 2000 m z przeszkodami były ozdobą 77. PZLA Mistrzostw Polski U20 w Lublinie.

Pierwszego dnia zmagań Zuzanna Maślana zgarnęła złoty medal w pchnięciu kulą. Wynik zawodniczki MLKL Płock 16,97 m był o prawie 4 m lepszy niż drugiej Joanny Marszelewskiej (MKL Jurand Szczytno).

Kulminacyjnym momentem pierwszego dnia mistrzostw była rywalizacja sprinterów. Niesamowity bieg zafundowali nam Zakrzewski, Grząka i Gorzkowicz. Gdyby nie zbyt silny wiatr (+2.4 m/s – niestety wynik nie będzie zaliczony jako nowy rekord życiowy, ponieważ przekroczył dopuszczalny wskaźnik 2 m/s), Marek Zakrzewski cieszyłby się nie tylko z nowego rekordu życiowego, ale i rekordu Polski! (10.16 s). Zawodnik AML Słupsk zdobył złoty medal. Srebrno dla Dawida Grząki z KS Stal LA Ostrów Wielkopolski, a brąz dla Michała Gorzkowicza z WKS Wawel Kraków.

W sesji popołudniowej drugiego dnia mistrzostw lubelską publiczność rozgrzał Bartosz Kitliński (AZS UMCS Lublin), który wygrał finał 800 m (1:50.22 s). Ozdobą 77. PZLA Mistrzostw Polski U20 był rekord Polski ustanowiony przez Martynę Krawczyńską! Zawodniczka KS Prefbet-Sonarol przebiegła 2000 m z przeszkodami w czasie 6:25.79 s. To o ponad 5 sekund lepszy rezultat od poprzedniego rekordu Polski Anety Konieczek z 2016 roku (6:31.32 s).

Warte są odnotowania życiówki Dominiki Duraj i Maksymiliana Szweda na 400 m. Duraj z klubu LKS Ziemi Puckiej Puck wygrała z czasem 53,84 sekundy. Natomiast Szwed, reprezentujący AZS Łódź, uzyskał wynik 45,70 s i umocnił się na pozycji lidera europejskich tabel w kategorii U20! To drugi rezultat w historii polskiej lekkiej atletyki wśród juniorów – szybciej biegał tylko Tomasz Jędrusik, ustanawiając rekord Polski przed 35 laty.

Trzeciego dnia mistrzostw Marek Zakrzewski ponownie trafił na mocny wiatr w plecy. Zawodnik AML Słupsk zdobył drugi złoty medal na dystansie 200 m, osiągając rekordowy czas 20,51 s przy wietrze +2.8 m/s. Na kapitalne warunki trafiły panie rywalizujące na 100 m przez płotki (+1.8 m/s). Wygrała Maja Olszak z LKS Górnik Wałbrzych z czasem 13,67 s, przed Emilią Mandelą z AZS Politechniki Opolskiej (13,82 s) i Liwią Włoszczyk z Wisły Puławy (13.84 s).

Rekord życiowy i drugi tytuł mistrza Polski U20 na zakończenie zawodów w Lublinie wywalczył Bartosz Kitliński. Od początku biegu na 1500 m wraz z Kamilem Herzykiem oddalili się od grupy. Na 200 m przed metą Kitliński zaatakował prowadzącego od początku biegu Herzyka i nie oddał już pierwszego miejsca. Zawodnik AZS UMCS Lublin, ambasador mistrzostw, zakończył bieg z czasem 3:43.59.

77. PZLA Mistrzostwa Polski U20 w Lublinie odbyły się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego i Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka. Organizatorem zawodów było Miasto Lublin wraz z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki. Partnerem mistrzostw zostało Województwo Lubelskie, a operatorem AZS Lublin. Najważniejsze informacje były zamieszczane na profilu Facebook 77. PZLA Mistrzostwa Polski U20 – Lublin 2023.